Zadýchaná rouška je k ničemu, prohlásil český vědec. Povinné budou do června

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Roušky jsou velmi přínosné, ale nemíme s v nich zadýchat. Pak se jejich funkčnost prudce snižuje. Vyplývá to ze slov českého chemika Vladimíra Ždímala, který to řekl Českému rozhlasu. Když se v roušce špatně dýchá, prý to znamená větší příjem vzduchu z otvorů kolem roušky. A to je špatně.

Roušky nejsou k ničemu, pokud se správně používají, uvedl Ždímal ve vysílání rádia. Je nutné si na to podle něj dávat pozor.

„Kapénky, které vyletují z našich úst nebo nosu, se velmi pravděpodobně téměř všechny zachytí i na primitivní, doma vyrobené ochranné pomůcce. Tím opravdu výrazně snížíme komunitní přenos,“ řekl Českému rozhlasu chemik Vladimír Ždímal z Akademie věd ČR.

Hlavně se nezadýchat

Jestli bude rouška fungovat, se dá podle Ždímala vyzkoušet vyběhnutím do schodů.

„Když se zbytečně nezadýcháte, tak to můžete použít. A můžete například zkusit vyběhnout i se dvěma vrstvami nebo přidávat další. Dokud se váš dýchací komfort výrazně nezhorší. Jakmile se zhorší, znamená to, že vzduch, který nadechujete, bude přednostně proudit otvory kolem, protože materiál bude klást příliš velký odpor,“ doplnil na vysvětlenou Ždímal.

Akademik také zdůraznil, že podstatné je dobře si roušku nasadit. Pokud zakrývá ústa a nos nedostatečně, její přínos prudce klesá. Povinnost mít roušku na obličeji bude v Česku do konce června, řekl tento týden ministr Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.