Reklama:

Zahradil se vysmál místopředsedkyni ODS Decroix, která se do něj pustila: Až budeme sestavovat koalici s ANO, tak Eva už u toho nebude

Jan Zahradil
Jan Zahradil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2024

Mnozí by očekávali, že po dvaceti letech nepřetržitého působení v úřadu evropského poslance, což je český rekord, by se občanský demokrat Jan Zahradil od politiky odpojil. Nikoliv. Stává se z něj rebel a pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že svůj kariérní závěr hodlá strávit v tuzemské politice. Bruselu dává sbohem. A i to je možná důvod, proč se začal stavět do pozice nejvýraznějšího kritika směřování ODS pod taktovkou Petra Fialy. Kromě toho, že nedávno uvedl, že je potřeba prolomit možné tabu ohledně teoretického »koaličního kamarádství« s ANO v dalších sněmovních volbách, tak v souvislosti s tím se »poštěkal« na platformě X s nedávno zvolenou místopředsedkyní strany Evou Decroix.

Reklama:

Není to tak dlouho, kdy Zahradil v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz na dotaz, jak vnímat jeho »odtabuizování« teoretického spojení ODS s ANO, vysvětlil, že situace není ještě ve stadiu, kdy by ODS o něčem takovém jasně uvažovala.

"To, co říkám já, je: prolomte tabu, mluvme o tom, je to jedna z možností. ANO reprezentuje nějakých 30 procent voličů (TOPka nebo lidovci 2 až 3 procenta). Nemůžeme věčně tvrdit, že jde o nějaké »populisty«, s nimiž se nebudeme vůbec bavit. Tohle si zodpovědná a státotvorná strana nemá dovolit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politik.

Reklama:

Mimo jiné Zahradil uvedl, že se do takzvaného eurodůchodu nechystá a poté, co už nebude obhajovat svůj mandát v Evropských volbách, se plánuje stáhnout do tuzemské politiky. Je potřeba však dát do kontextu, že v jiném rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz dal jasně najevo, že je jeho záměrem v ODS zviditelnit konzervatismus a národovectví.

Pokud jde ovšem o jeho vizi teoretického koaličního spojení s ANO, pokud k tomu bude osud nakloněn, tak ohledně toho nedávno poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy. "Po sněmovních volbách v roce 2025 vidím ideální uspořádání koalici ANO a ODS, protože by to byla stabilní vláda se silnou většinou. Myslím, že s Babišovým hnutím jsme si blíž než s Piráty, možná i než s Topkou," uvedl zkušený politik, který pro mnohé představuje »starou dobrou ODS« bez podivných mutací s menšími stranami.

A nyní přichází zajímavý moment, kdy si je Zahradil velmi dobře vědom svých zkušeností a své kolegyni, která do něj zcela zbytečně verbálně a veřejně »zajela«, velmi rychle dal najevo, že »tudy cesta nepovede«.

V kontextu slovní přestřelky je potřeba uvést, že v souvislosti se zmíněným rozhovorem pro Seznam Zprávy se Decroix k Zahradilovi vyjádřila tak, že se pod příspěvkem v komentáři ptala: »Kdo je Zahradil? Brzy bez funkce. Již dnes bez vlivu. Někteří kdysi vlivní muži neumí odcházet se ctí...«.

Zahradilova odpověď v čase byla takřka blesková: "Až budeme sestavovat koalici s ANO, tak Eva už u toho nebude." Což se dá také v nadsázce vyložit tak, že »paní Eva bude v souvislosti s tím tak nespokojena, že protestně odejde z ODS za a) do TOP 09, nebo za b) k Pirátům«.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: