Zahradil slovně pálil do režiséra Hřebejka, který nazval Orbána špínou Evropy
Komentář: Veřejná přestřelka mezi politiky a kulturními osobnostmi není v Česku ničím novým. V redakci ŽivotvČesku.cz jsme si všimli, že nejnověji bývalý europoslanec Jan Zahradil slovně začal ostřelovat renomovaného režiséra Jana Hřebejka. V jádru sporu stojí Hřebejkovo ostré vyjádření na platformě X, kde nemilosrdně kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož označil za »špínu Evropy«, a predikoval, že ho jeho vlastní národ možná jednou pověsí na kandelábr.
Zahradil, známý svými pravicovými názory a kritikou »pražské kavárny«, se na síti X rozhodl okamžitě reagovat. Ve svém příspěvku ironicky označil Hřebejka za »crème de la crème na dortu Pravdy a Lásky z pražské kavárny«, čímž narážel na liberální elitu, kterou často kritizuje.
Dále si neodpustil sarkastickou poznámku, že Hřebejk »musel brát lekce komunikace na sítích snad u samotného Etzlera (často na síti X k řadě politických témat kritický exnovinář Tomáš Etzler)«, čímž odkazoval na další známou osobnost, která často nevybíravě komentuje politickou scénu.
Tenhle člověk, to je skutečný crème de la crème na dortu Pravdy a Lásky z pražské kavárny. Bombarduje Zemana, věší Orbána.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) October 12, 2024
Ten musel brát lekce komunikace na sítích snad u samotného Etzlera. pic.twitter.com/eXQdKt2k4k
Tento střet, který skončil tím, že Hřebejk reagoval tím, že Zahradilův profil takzvaně zablokoval, není pouhým slovním útokem mezi dvěma veřejnými osobnostmi, ale odráží hlubší ideologický konflikt v české společnosti.
Zahradil a Hřebejk představují dva odlišné světy, které se často střetávají na poli politických a kulturních diskusí. Zatímco Zahradil je dlouholetým obhájcem konzervativních témat a národně orientovaných politik, Hřebejk se dlouhodobě staví na stranu liberálních a proevropských sil, což je patrné nejen z jeho filmové tvorby, ale i z jeho veřejných prohlášení.
Hřebejkovo vyjádření na adresu Viktora Orbána vyvolalo kontroverze nejen kvůli ostrému tónu, ale také kvůli tomu, že překročilo hranice běžné politické kritiky. Orbán, který je často kritizován za své autoritářské tendence a útoky na svobodu médií v Maďarsku, má své odpůrce nejen mezi politickými oponenty, ale i v kulturních a intelektuálních kruzích. Právě z těchto řad Hřebejk vzešel, což Zahradil nemilosrdně zkritizoval.
Zahradilova reakce na Hřebejka není jen projevem osobní antipatie, ale součástí širšího sporu mezi konzervativní a liberální částí české společnosti. Konflikt, který se odehrává na politické i kulturní úrovni, reflektuje dlouhodobé napětí mezi oběma tábory.
Zatímco Zahradil hájí národní zájmy a tradiční hodnoty, Hřebejk ztělesňuje kosmopolitní a liberální přístup, který se snaží směřovat k evropským standardům a hodnotám.
Veřejný slovní útok zahradila tak zrcadlí hlubší společenské rozpory, které se projevují nejen v politice, ale i v kulturní debatě. Ideologický střet se ale neomezuje jen na Česko, ale je součástí širšího evropského konfliktu, kde se střetávají hodnoty národního suverenismu a liberální demokracie.
Zda tato veřejná přestřelka povede k dalšímu vyostření vztahů mezi oběma tábory, nebo zůstane jen jedním z mnoha slovních konfliktů, ukáže čas. Co je však jisté, je to, že český veřejný prostor zůstává plný ostrých názorů a ideologických soubojů, v nichž osobnosti jako Zahradil a Hřebejk hrají významné role a pro uživatele X je to důvod koupit si popcorn a sledovat, co z toho takzvaně vzejde.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.