Zájem o dovolenou na vodě je letos vysoký. Některé toky trpí nedostatkem vody, říká předseda Svazu vodáků. Popsal, čemu se mají vyhnout začátečníci

Vodáctví - ilustrační foto
Vodáctví – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2022

Přestože letos jsou možnosti cestování do zahraničí lepší než v předchozích dvou letech, lidé na dovolenou v tuzemsku nezanevírají. Už nyní ve velkém projevují zájem o půjčení lodí i ubytování v okolí významných toků. A to i přesto, že situace s hladinami vod se nejeví jako zrovna příznivá. "Podhorské toky nějakou vodu mají, proti tomu je ale zase dlouhodobý nedostatek srážek, takže některé vodácky významné toky trpí nedostatkem vody," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky (SVČR) Libor Polák.

Vodáctví je oblíbenou letní kratochvílí Čechů. Při plavbách je možné pozorovat krásné scenérie, jaké tuzemsko nepochybně nabízí, trávit čas na čerstvém vzduchu, slunci a především také v přítomnosti rodiny a přátel dělat něco zábavného a tělu prospěšného. České toky jsou navíc rozmanité, a tak si své najdou jak začátečníci, tak pokročilí.

V předchozích dvou letech bylo prázdninové cestování do zahraničí silně omezené koronavirovými opatřeními, a proto by si leckdo mohl myslet, že Češi raději než na vodě stráví letošní dovolenou u moře. Dosavadní informace ale svědčí o opaku, přestože oficiální vodácká sezóna ještě nezačala.

"Už teď, před zahájením té hlavní vodácké sezóny, hlásí půjčovny a ubytovací kapacity v okolí turisticky významnějších toků poměrně značný nárůst zájmu široké veřejnosti o vodáctví jako takové," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák.

Sjízdnost tuzemských toků ovlivňuje hned několik faktorů. Tím zcela nejdůležitějším je pochopitelně hladina vody. Ta v předchozích letech vodáky příliš netěšila, vlny veder v kombinaci s podprůměrným množstvím srážek způsobily, že vody bylo málo, a dokonce bylo na některých místech potřeba z loděk slézt a přenášet je. Ani letos nebude situace příznivější, něco jí ale přece jen nahrává.

"Ten hydrologický vývoj byl letos trochu charakterističtější než v předchozích letech, protože na horách bylo poměrně dost sněhu, který odtával a odtává vlastně doteď v těch nejvyšších bodech. Podhorské toky nějakou vodu mají, proti tomu je ale zase dlouhodobý nedostatek srážek, takže některé vodácky významné toky, jako jsou Sázava či Lužnice, trpí nedostatkem vody," popsal Libor Polák pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně jako v předchozích letech, tak i letos se s lodí na vodu vydá mnoho lidí, pro které bude sjíždění řeky zcela novým zážitkem. Ne všechny toky jsou však pro začátečníky bezpečné, a proto je dobré se držet těch, které jsou obecně oblíbené a nevyžadují žádné extrémy.

"Rozhodně by to měla být řeka, která svým charakterem nevystavuje začátečníky extrémním chováním a místům. Takový charakter mají například Vltava, Berounka, Sázava, Morava, to jsou běžně turisticky využívané řeky," poradil předseda SVČR pro ŽivotvČesku.cz, jaké toky je vhodné vyhledávat v případě, že někdo jede na vodu poprvé.

Jsou pravidla, která by měli na vodě dodržovat jak začátečníci, tak pokročilí i profesionálové. Jedním z těch, které Libor Polák zdůrazňuje nejvíc, je zdrženlivost stran alkoholu, pití totiž může předcházet velkému neštěstí. Ta další by si ale také měli zapamatovat všichni.

"Na co bych chtěl apelovat, aby lidi rozhodně nejezdili sami. Aby jeli ve skupině, nepřeceňovali své síly a využívali alespoň základní záchranné pomůcky. Aby měli například trošku pevnější obuv než kroksy a plovací vestu. To není ostuda, ale záchranný prostředek, za který se nikdo nemusí stydět," dodal předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.