Zapálil jsem to, přiznal se klidným hlasem útočník. Hořící lidé pak skákali z oken

V paneláku v Bohumíně přišlo o život 11 lidí.
V paneláku v Bohumíně přišlo o život 11 lidí.
Foto: Archiv Rudolfa Koženýho
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2020

Jedenáct lidí přišlo o život v souvislosti s útokem žháře v 11. patře panelového domu v Bohumíně. Svědkyně Karin Šípková uvedla, že policie zadržela krátce ihned po příjezdu. K ohavnému činu se muž přiznal. Muž v současnosti byl umístěn na psychiatrickou kliniku, policie ho v dopoledních hodinách nevyslechla.

Když jsem dorazila k domu, vidím kouř nad barákem. Okamžitě jsem volala hasiče. Syn šel na druhou stranu domu a říkal mi, že jsou lidi na balkoně a přelézají, protože neměli kam utéct. Jedna žena z bytu se bála, vrátila se proto do bytu,“ uvedla pro média svědkyně.

Podle jejich slov následně lidé začali skákat z oken. „Viděla jsem dva sedící lidi na parapetu, kteří hořeli. Následně jeden z nich skočil. Dále jsem se na to nemohla dívat,“ uvedla další z obyvatelek domu.

Policie byla na místě do dvou minut, do pěti minut dvě hasičské jednotky. „Ten muž, kterého policisté zadrželi, klidným hlasem potvrdil, že byt zapálil. Prý to udělal jen tak. Proslýchá se tady, že to byly neshody,“ uvedla svědkyně.

Sousedské spory za to nemohly

Mluvilo se o tom, že za tragédii mohou stát dlouhodobé sousedské spory. Podle místostarosty Bohumína tak tomu není. "Ten zadržený člověk byl v přízni s rodinou. V bytě se konala rodinná oslava. Nešlo tedy o žádný rasově motivovaný útok," uvedl Igor Bruzi.

Mezi dalšími zraněnými jsou dva hasiči a jeden policista.

Policie zatím muže nevyslechla

"Zatím jsme podezřelého muže nemohli vyslechnout. Stane se tak, až to jeho stav dovolí. Je ve zdravotnickém zařízení," uvedl pro Českou televizi ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Jednou z variant, a to nejpravděpodobnější, že podle všeho se muž psychicky zhroutil a byl umístěn na kliniku psychiatrie. Další z možností je, že si mohl zapálením bytu a použitím hořlaviny přivodit zranění. Zatím nikdo nechtěl tyto varianty upřesnit s ohledem na vyšetřování.

Požár v bytě vypukl krátce před šestou hodinou odpoledne. Zemřelo při něm 11 lidí včetně tří dětí z jednoho bytu v 11. patře. Dalších deset lidí bylo zraněno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.