Zápřednice jedovaté začínají být aktivní, jakmile vyleze sluníčko. Biolog odpověděl na věčnou otázku, zda se bát jejich kousnutí

Zápřednice je nejjedovatější pavouk Česka
Zápřednice je nejjedovatější pavouk Česka
Foto: Jana Ulrichová / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Když se psal rok 2008, v Česku byla její přítomnost poměrně vzácná. Dnes je situace jiná. A dá se na ni narazit prakticky kdekoliv. Řeč je o zápřednici jedovaté, tedy nejjedovatějším pavoukovi v ČR. Reakce na její kousnutí se mohou lišit, ovšem odborníci uklidňují, že zdravému člověku nemůže smrtelně ublížit. "U nás jich je asi 10 druhů, jsou to pavouci, jako je každý jiný. Když ho člověk neopatrně zmáčkne, tak ho může kousnout, ale nic mu to neudělá," řekl pro ŽivotvČesku.cz biolog Vlastimil Růžička z Biologického centra AV ČR.

Zápřednice jedovaté začínají být aktivní, jakmile se po zimě oteplí a vyleze sluníčko. Mrazivé zimy plné sněhu pavoukům nesvědčí. Mnoho lidí se pavouků bojí, ať už jsou jedovatí, či nikoliv. Ze zápřednice není třeba mít panický strach, protože nejde o agresivního pavouka, ale určitě není radno se jí dotýkat.

Podle zkušeného biologa jsou obavy lidí zbytečné. "Když člověka bodne včela či vosa, je to daleko horší. Daleko nebezpečnější než zápřednice jsou blanokřídlí," upřesnil Vlastimil Růžička.

Potkat zápřednici jedovatou doma je téměř nemožné. K lidem se totiž nerada přibližuje, navíc pro ni budovy nejsou vhodným místem k životu. "Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Zápřednice běžně neútočí. Lidé by na ni ale rozhodně neměli sahat," upřesnila bioložka Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz, proč se tohoto pavouka při běžném setkání není třeba obávat.

Nehrozí ani, že by došlo k přemnožení. "Pavouci se téměř nepřemnožují, jsou závislí na hmyzu. V přírodě je rovnováha," zdůraznil biolog, kterého doplnila bioložka Hradská.

"Není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka, naopak jde o druh s výraznou noční aktivitou. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Ivana Hradská, kde se nejjedovatějšímu pavoukovi Česka nejlépe daří.

Zápřednice je agresivní v případě, že jde o samici, která hlídá svá mláďata. Pokud už zaútočí a člověka kousne, jen pro málokoho bude její jed představovat větší riziko. Reakce jsou u zdravých lidí individuální, ale v případě, že má kousnutý člověk skryté zdravotní vady či alergie, může u něj dojít i k závažným zdravotním komplikacím.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.