Zápřednice se rozšířila kromě jednoho kraje po celém Česku. Bioložka prozradila, kde jich je nejvíce

Zápřednice může představovat pro některé jedince ohrožení.
Zápřednice může představovat pro některé jedince ohrožení.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2020

Snad každý už slyšel o nejjedovatějším pavoukovi Česka. Dorůstá až do velikosti dvou a půl centimetru a dokáže prokousnout lidskou kůži. Pavouk zápřednice jedovatá se rozšířil do celého Česka a setkat se s ním člověk může i v těchto měsících. "Jediné místo, kde zatím nebyl zmapován, je Plzeňsko. Nejvíce jich je aktuálně na Boleslavsku," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská.

Vlivem příznivých klimatických podmínek se pavoukovi v Česku daří. Rozšířil se s oteplováním z jihu Moravy do zbylých částí země. "Dá se říct, že je všude kromě Plzeňska, kde jsem ho ještě nezmonitorovala. Jde zatím o setrvalý stav," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Hradská.

Tento pro některé jedince nebezpečný pavouk je mírumilovný, ale pokud se cítí v ohrožení, neváhá kousnout. Nejvíce jde o případy, kdy matka hlídá mláďata či vajíčka.

Reakce na kousnutí zápřednicí se u lidí různí. Může dojít ke zdravotním komplikacím, které nemusí být příjemné. Největší problém takové kousnutí může představovat pro alergiky. "Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Zápřednice běžně neútočí. Lidé by ale rozhodně na ní neměli sahat," míní odbornice s tím, že kousnutí může ale představovat pro již zmíněnou skupinu lidé nějaké riziko.

Bioložka upřesnila, kde je aktuálně zápřednice v nejhojnějším počtu. "Nejvíce jich je na Boleslavsku konkrétně Na Radouči, kde je monitoruje doktor Antonín Kůrka. Situaci jsem s ním řešila a v kokonech se nachází samice s mláďaty a prý jsou tam doslova v jejich obležení," podotkla Ivana Hradská s tím, že zápřednice žije převážně na vysokostébelných loukách a dospělá samice nepřezimuje.

"Není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka, naopak s výraznou noční aktivitou. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek. Není to synantropní druh (soužití různých druhů rostlin a živočichů v blízkosti člověka - pozn. red.)," dodal Ivana Hradská, která se zabývá zejména výzkumem pavouků na území Česka.

Odborníci se shodují, že žádný živočich, ani zápřednice, aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.