Zatykač nejen na Putina, teď už i na Šojgua a Gerasimova. Komentář Andora Šándora

Valerij Gerasimov
Valerij Gerasimov
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2024

Komentář: Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, a to kvůli obvinění ze spáchání válečných zločinů. Konkrétně jim klade za vinu útoky na civilní cíle během ruské války proti Ukrajině. Na svém webu to dnes uvedl tribunál. Ten už loni vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina. Pro ŽivotvČesku.cz k rozhodnutí soudu poskytl komentář Andor Šándor.

Pokud jde o novodobého cara a diktátora Putina, ICC ho viní v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.

Nejnovější vydání zatykače přivítal Kyjev, oproti tomu Moskva krok označila za součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu.

Šojgu a Gerasimov čelí podle ICC obviněním z útoků na civilní objekty a také obviněním ze zločinů proti lidskosti. "Existují opodstatněné důvody domnívat se, že nesou osobní trestní odpovědnost za výše uvedené trestné činy," uvedl na svém webu Mezinárodní trestní soud, který vydal zatykače na základě žádosti prokuratury.

Ze sdělení soudu dále vyplývá, že bývalý šéf ruského resortu obrany a náčelník generálního štábu čelí obviněním, že jsou zodpovědní za ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023.

Rusko ve zmíněném období zintenzivnilo vzdušné letecké údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny, na základě kterých se Ukrajinci v zimním období ocitali ve tmě a chladu.

ICC ve svých obviněních cituje články Římského statutu, které popisují mimo jiné válečné zločiny »úmyslného vedení útoků proti civilním objektům«, »úmyslné zahájení útoku s vědomím, že v souvislosti (s ním) dojde ke ztrátám na životech nebo zranění civilních osob«, a zločin proti lidskosti »spočívající v úmyslném způsobení velkých útrap nebo těžké újmy na zdraví či poruchy duševního nebo tělesného zdraví«.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí ICC uvítal. "Každý zločinec zapojený do plánování a vykonávání těchto úderů musí vědět, že spravedlnosti bude učiněno zadost. Doufáme, že je uvidíme za mřížemi," napsal Zelenskyj na síti X.

Krok ICC je podle něj jasným signálem, že žádná vojenská hodnost ani ministerské dveře nezaštítí ruské zločince před odpovědností.

Ruská bezpečnostní rada podle agentury TASS označila vydání zatykače na Šojgua za bezvýznamné a součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu proti Rusku. "Jurisdikce ICC se na Rusko nevztahuje," uvedlo tiskové oddělení bezpečnostní rady. V jejím čele nyní stojí právě Šojgu, kterého Putin do této role jmenoval letos v květnu poté, co ho odvolal z vedení ministerstva obrany.

Podle generála ve výslužbě Andora Šándora jde »v rámci ruských občanů o symbolickou záležitost, která je ale obecně efektivní ke zvyšování tlaku«. "Ruská federace své občany ke stíhání nevydává, nepřihlásila se k ICC. A pokud ti dva nebudou cestovat do zemí, kde by jim hrozilo, že budou vydáni, tak jim prakticky nic nehrozí, čímž rozhodnutí soudu nechci nijak znevažovat a snižovat. Nepochybně si však oba pánové takové »ocenění« v kontextu událostí plně zaslouží," krátce okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a glosátor.

Mezinárodní trestní soud (ICC) má podporu 124 zemí. Rusko, stejně jako například USA, ale jeho jurisdikci neuznává. Ukrajina také není jeho členem, ale udělila soudu pravomoc stíhat zločiny spáchané na jejím území, podotkla agentura Reuters.

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu 22. února 2022. Napadená země útok částečně odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zejména na východě a jihu Ukrajiny –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obsadili, okupují ho a boje pokračují. Rusko také nadále podniká vzdušné údery na Ukrajinu. Moskva opakovaně uvedla, že ukrajinská energetická infrastruktura je legitimním vojenským cílem, a popírá, že by se zaměřovala na civilisty nebo civilní infrastrukturu, píše Reuters. Tisíce Ukrajinců však během války zemřely.

Mezinárodní trestní soud už loni v březnu vydal zatykač na Putina a rovněž na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou kvůli podezření z nezákonného odvlečení ukrajinských dětí do Ruska. Letos v březnu vydal ICC zatykač na dva ruské velitele, kteří jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.