Zdeněk Hřib a další: Petr Fiala a Miloš Vystrčil nebyli první, kdo jeli podpořit Ukrajinu. Primátor Prahy je předběhl
Šéf Senátu Miloš Vystrčil (61) se vrátil z Kyjeva, kam jel na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka (46). Po návratu uvedl, že brutalita ruských vojáků je neuvěřitelně vysoká. Před ním uskutečnil obdobnou cestu premiér Petr Fiala (58) a rozpoutal tím cestovní horečku ve smyslu, že kdo z politiků do válkou zmrzačené země nejede, jako by nebyl. Jako první se přitom na Ukrajinu podíval primátor Prahy Zdeněk Hřib (40), který tak učinil jako skutečný diplomat.
I když jsou za první české politiky na Ukrajině považováni »parťáci« z ODS Petr Fiala a Miloš Vystrčil, byli ve skutečnosti až druzí. Ještě před nimi vyrazil do Kyjeva primátor Prahy Zdeněk Hřib, kterému podle vlastních slov nešlo o PR, ale o reálnou představu, s čím se Praha může potýkat, pokud se rétorika Ruska přelije do válečného konfliktu.
"Máte pravdu, že jsem v Kyjevě byl také. Bylo to v době, kdy už tam nebylo doporučeno jezdit, tedy jen pár dnů před konfliktem. Byla to diplomatická mise, ve kterou jsem věřil. Když budu upřímný, tak určité obavy jsme měl, primární pro mě ale bylo vidět, jaký je stav a co reálně očekávat. Situaci jsem už tehdy vnímal tak, že může nastat masivní uprchlická vlna. Jsem rád, že k jejímu řešení následně došlo, aniž by se to dotklo standardu Pražanů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib. Do Prahy se vrátil jen těsně před tím, než ukrajinskou metropolí otřásly exploze po dopadu prvních raket.
"Bezprecedentní agresi Ruska vůči suverénnímu státu jednoznačně odsuzuji. Takový útok vnímám jako necivilizovaný, do 21. století nepatří a nemůže v něm mít ani místo," dodal pro ŽivotvČesku.cz.
Až poté se na Ukrajinu v polovině března vydal premiér ČR a v Kyjevě se na utajované schůzce setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským (44). Cílem návštěvy bylo podle Petra Fialy vyjádřit evropskou podporu zemi, která se brání ruské agresi.
V tomto týdnu ho následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil. Na cestě vlakem ho doprovázeli první místopředseda Senátu Jiří Růžička, nezávislý senátor Pavel Fischer a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým.
S @profGrodzki #SenátNaUkrajině pic.twitter.com/o5FdRTPrWF
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) April 14, 2022
Po návratu Miloš Vystrčil uvedl, že na organizaci celé cesty bylo málo času, přesto kromě Kyjeva navštívili i okolní obce, které byly cílem ruské agrese. "Cílem bylo maximálně podpořit ukrajinskou stranu, protože válka na Ukrajině není jen válka mezi vojáky, ale i válka, kde se válčí o to, kdo má či nemá pravdu a kdo podává či nepodává pravdivé informace," uvedl.
Kyjevu jsme jménem čtyř zakládajících členů nabídli vstup do Paktu svobodných měst. Starosta @Vitaliy_Klychko tuto nabídku uvítal a přijal. Jasně také vyjádřil západní orientaci města směrem do Evropy. 🇺🇦 pic.twitter.com/XchwCblOTP
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) February 15, 2022
Kyjev nyní z hlediska zabezpečení základních potřeb obyvatel podle předsedy Senátu funguje, město ale rozhodně není bezpečné a probíhá tam mnoho kontrol ze strany vojáků. "Na druhou stranu je to tak, že člověk je schopen se adaptovat na jakékoliv podmínky a z tohoto hlediska tam také ti lidé chtějí a musí žít," řekl.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.