Zdeněk Pohlreich je zděšen. Ministerstvo Ivana Bartoše otálí a Česko se řítí do mezinárodní gastro ostudy

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2023

Česko se řítí do další ostudy, a to mezinárodní velikosti. Tentokrát jde přímo o gastro ostudu. Praha by totiž mohla přijít o své místo, které je na seznamu měst průvodce společnosti Michelin. Ve střední a východní Evropě firma plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, které by pomohly průvodce financovat. Agentury by tak musely platit poplatek. "Jde o 10 milionů korun za tři roky," řekl pro ŽivotvČesku.cz slavný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (65), který nechce věřit, co »se to zase děje«. V ČR jde o agenturu Czech Tourism. Finální rozhodnutí, zda stát částku zaplatí, ale záleží na Ministerstvu pro místní rozvoj, kterému šéfuje Pirát Ivan Bartoš (42).

"Je v zájmu organizací, aby průvodce v ČR zůstal. My jako agentura se samozřejmě zasazujeme o to, abychom podpořili gastronomii, nic dalšího ale v tento moment říct nemohu," uvedl ředitel agentury Czech Tourism Jan Herget pro Seznam Zprávy.

Země, jako je Maďarsko, Slovinsko a další, mají podepsáno, jak už je v české politice zvykem, v tuzemsku se váhá. "Nevím, jestli je to vražda české gastronomie, ale je to kulturní věc. To se netýká jen pár vyvolených, ale celkové prezentace naší země. Když si to mohou dovolit Slovinci a Maďaři, tak nechápu, proč bychom si to nemohli dovolit my," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich s tím, že v porovnání s tím, kam se dávají peníze daňových poplatníků, jde lidově řečeno o »finanční plivanec v moři«. Jde totiž o 10 milionů korun na tři roky.

"Na denní bázi jde o drobné, to dá státu jedna lepší hospoda státu na daních, když to řeknu s nadsázkou. A to jde o částku za tři roky. Upřímně si myslím, že to není ani k diskuzi. Je to věc, která se má bez debaty zaplatit. Tady v ČR se podporuje řada věcí, které nemají smysl, v tomto případě vůbec nechápu, co se řeší. Ale když k tomu budeme přistupovat takto, tak můžeme zrušit Pražské jaro, motocyklovou Grand Prix České republiky už jsme taky zničili, chybí Velká Pardubická, řada věcí se dá zrušit a můžeme se tvářit, že okolní svět neexistuje," dodal znechuceně pro ŽivotvČesku.cz.cz Zdeněk Pohlreich, který věřil, že česká politika se po volbách do Sněmovny vydá lepším směrem, tohle je však pro něj jednoznačným zklamáním.

Česko má v současnosti dvě restaurace s jednou michelinskou hvězdou - těmi jsou Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Dále pak pět podniků s prestižním oceněním Bib Gourmand.

Průvodce v Praze kromě mimo jiné doporučuje dalších dvacet gastro podniků, za hranice Prahy se doposud však nerozšířil. Za rok 2022 Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, i tento ročník by byl totiž podmíněn poplatkem, uvedly dále Seznam Zprávy.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila slavného šéfkuchaře Radka Kašpárka, který je spolumajitelem restaurace Field. "Pokud Michelin odejde z Česka, tak je to opravdu ostuda obřích rozměrů," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.