Zdeněk Pohlreich se vyjádřil k inflaci: Někteří lidé podle mě zbohatli za covidu hodně, pár lidí zbohatne teď

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2022

Uznávaný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (65) je díky svému umu nejen televizní hvězdou, ale také majitelem úspěšných stravovacích podniků. I on pochopitelně zaznamenal tlak související s tempem růstu inflace a zdražováním. "Naše motto je takové, že když k nám lidé přijdou, tak je hlavní, aby nelitovali těch peněz," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nehází flintu do žita.

Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční inflace v České republice v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Inflační tlak pochopitelně nepociťují jen domácnosti, ale také podnikatelé. Ti, kteří podnikají v gastronomii, pak pociťují finanční zátěž nejen s ohledem na energie, ale také na suroviny potřebné k vaření pokrmů pro hosty. Nicméně šéfkuchař Zdeněk Pohlreich aktuální situaci v tuto chvíli nevnímá jako nesnesitelně tragickou.

"Jsme součást společnosti a ta inflace pro nás platí stejně, jako platí pro každého jiného. Všichni nám zdražili to, co mohli, nechali jsme si to líbit, tak se to stalo. Jsme na tom stejně, jako je každej jinej. Já mám pocit, že bych to neviděl tak horké. Bez urážky, ale média to tlačí na plný kule jako světovou katastrofu, ale zatím si myslím, že konec světa nastane ještě později," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, jehož pořad Ano, šéfe! se těší oblibě a sledovanosti i v reprízách.

V posledních dvou letech do ekonomiky silně zasáhla hned dvě nepříjemná témata - covid a rusko-ukrajinský konflikt. Gastronomie byla covidem silně zasažena především v době, kdy byla restaurační zařízení uzavřená. Ani týdny, kdy byl vstup dle nařízení vlády umožněn jen očkovaným či těm, kteří měli průkaz o prodělání covidu, nebyly lehké. Optimismus nejznámějšího českého šéfkuchaře ale jen tak něco nezlomí.

"Neházel bych flintu do žita. Někteří lidé podle mě zbohatli za covidu hodně, pár lidí zbohatne teď, co se dá dělat. To je normální zákon nějakého trhu a je nad slunce jasné, že ať vám slibuje kdokoliv cokoliv, před tímhle vás neochrání žádná vláda světa, tohle si prostě musíme prožít a snažit se to přežít v relativním zdraví. Já pořád říkám, že dokud ty peníze, co se rozdaly přes covid, neprotečou tou ekonomikou, tak to bude takhle," konstatoval pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Pohlreich.

Česká republika neprochází ani zdaleka první ekonomickou krizí. Tu z roku 2008, která je nazývána velká recese, si pamatuje velmi dobře i Zdeněk Pohlreich. Přiznává nicméně, že aktuální situace je s těmi předchozími nesrovnatelná. Zdůrazňuje především, že nikdo v ní nemá výjimku a že každého se dotkne stejně.

"Tohle je úplně jiné kafe. Já pamatuju ty zásadní krize, jedenáctý září, kdy se to propadlo rychle, ale úplně s tím nešly ty průvodní jevy jako teď. Platí, že 2008 byl špatný rok, ale pořád jsme to přežili a tohle přežijeme taky. Holt budou muset všichni sáhnout do štrozoků. Pánbůh ví, jak to dopadne, ale život běží dál. Co nám zbývá. Neexistuje nikdo, kdo má kouzelnickou hůlku a řekne, koho se to týkat nebude," popsal uznávaný šéfkuchař svůj úhel pohledu.

S menším přísunem financí a většími výdaji je pravděpodobné, že lidé si přestanou chodit užívat do restaurací a budou si vařit doma. Především pak ti, kdo si kupují obědy do práce, si začnou raději brát krabičky s jídlem z domova. Kdo ale chodí za gastronomickým zážitkem, ten se nemusí bát, že by peněz v provozovnách Zdeňka Pohlreicha litoval.

"Samozřejmě nás dohání rozmařilost let minulých, kdy jsme si mysleli, že se nám nic nemůže stát. Teď si zase budeme chvíli myslet něco jiného. Ale rozhodně si nemyslím, že jsou namístě volání po nějaké ultraregulaci, div ne znárodnění bůhví čeho, to je neproveditelný. Musíme zatnout zuby a vydržet to. Naše motto je takové, že když k nám lidé přijdou, tak je hlavní, aby nelitovali těch peněz. To je náš hlavní cíl a nic dalšího s tím udělat neumíme," dodal Zdeněk Pohlreich pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.