Zdravotníci v ČR aplikovali přes 10 milionů dávek. V pondělí přibylo 206 potvrzených případů koronaviru

Ilustrační snímek - očkování
Ilustrační snímek – očkování
Foto: Profimedia
Publikováno: 27. 7. 2021

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění covid-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10,064.380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,64 milionu lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní v řadě. Počet hospitalizovaných ale stoupl na 49, více pacientů s covidem bylo v nemocnicích naposledy na konci června.

"Naočkováno je 62,3 procenta dospělé populace a téměř 52 procent populace pak i druhou dávkou," uvedli zástupci Chytré karantény na twitteru. V pondělí zdravotníci naočkovali 65.758 lidí, zhruba o 22.000 méně než před týdnem. V Česku se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 82 procent aplikovaných dávek bylo od Pfizer/BioNTech, přes osm procent je od AstraZeneky i od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo přes 122.700 lidí.

Z pondělních zhruba dvou stovek pozitivních testů připadá zhruba čtvrtina na Prahu, pětina na Středočeský kraj a tři desítky na Plzeňský kraj. Více než deset případů zaznamenaly laboratoře ještě v Jihomoravském kraji (18) a v Ústeckém kraji (14), v ostatních krajích to byly jednotky případů.

V Praze, středních Čechách a Plzeňském kraji je také nejhorší takzvané incidenční číslo. V metropoli připadá v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel 31 případů nákazy, v Plzeňském kraji je incidence 29 a ve středních Čechách 17. V celé České republice je incidenční číslo na hodnotě 12, snižuje se devátý den v řadě.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se drží devět dní pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K dnešku činí 0,87, oproti předchozímu dni stouplo jen o tisíciny.

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1,672.764 lidí, zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30.362 s onemocněním covid-19 zemřelo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.