Zeman napsal Putinovi, mrzí ho, že konec války nemůže slavit na Rudém náměstí

Vladimir Putin a Miloš Zeman
Vladimir Putin a Miloš Zeman
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Česko si dnes připomíná 75. výročí od druhé světové války, Rusko plánovalo velkolepé oslavy na sobotu 9. května. Koronavirus to ale překazil. Prezident Miloš Zeman tak poslal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém mu blahopřeje a jasně z něj plyne, že ho zrušení akce na moskevském Rudém náměstí mrzí.

Dopis, který Zeman zaslal Putinovi, zveřejnil na webu Pražského hradu jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Letošní oslavy půlkulatého výročí probíhají v mimořádné době. Mrzí mne, že si kvůli pandemii nemůžeme připomenout konec války v Evropě společně na Rudém náměstí. Doufám však, že brzy budeme mít příležitost k oslavě a osobnímu setkání v náhradním termínu," píše Zeman šéfovi Kremlu.

Bez vás bychom nebyli svobodní

Prezident vyzdvihl roli Rudé armády v osvobozování Československa, bez sovětského osvobození by z Česka podle Zemana nikdy nebyl svobodný národ, jakým je dnes.

"Blahopřeji proto alespoň prostřednictvím tohoto dopisu. Především ale děkuji všem veteránům, jejichž odhodlání bránit svobodu a důstojnost Vaší i naší vlasti jsou pro mě a mé spoluobčany inspirací a připomenutím, že existují ideály, za které stojí bojovat," uzavřel prezident.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.