Zemřel nejstarší člověk na světě, japonské důchodkyni bylo 119 let. Co je faktor dlouhověkosti, prozradil sociolog

Nejstarší člověk na světě, Japonka Kane Tanaka.
Nejstarší člověk na světě, Japonka Kane Tanaka.
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2022

V dnešní době, kdy jsou k dispozici nejrůznější zázraky moderní medicíny a žijeme převážně v dostatku, je dlouhověkost téma, které se týká stále většího množství lidí. Rekordmankou se stala japonská stařenka Kane Tanaka, která minulý týden zemřela ve věku 119 let. Co ovlivňuje lidské šance na dožití, pro ŽivotvČesku.cz popsal sociolog Vojtěch Bednář. "Existují hlavní tři faktory - správná strava, cílevědomost a optimismus," uvedl.

Kane Tanaka se narodila 2. ledna 1903. V témže roce došlo k prvnímu letu motorového letadla, o rok později vypukla rusko-japonská válka. Provdala se mladá v pouhých 19 letech a se svým manželem měla čtyři děti, páté poté pár dokonce adoptoval. V roce 1937 sama začala vést rodinný obchod s nudlemi, protože její manžel narukoval do války.

Mohlo by se zdát, že se musela celý život těšit dobrému zdraví, není to však pravda. Absolvovala totiž několik operací, mimo jiné zákrok k odstranění rakoviny tlustého střeva. V roce 2019 byla žena ve svých 116 letech zapsána do Guinnessovy knihy jako nejstarší žijící osoba na světě. Je také nejstarší osobou v historii Japonska, jejíž věk lze oficiálně doložit.

"Těch věcí, které dlouhověkost ovlivňují, je celá řada. Důležitá je samozřejmě genetika, tedy to, co je vám dáno, potom prostředí, v jakém žijete. Tím myslím jak přírodní prostředí, tak vaše okolí ve smyslu lidí a podobně. Samozřejmě také zdravý životní styl, což je věc, co můžeme ovlivnit každý. A právě třeba v Japonsku si na to lidé docela potrpí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář, který se problematikou lidské společnosti zabývá ve své praxi.

Japonci jsou svou dlouhověkostí a zdravým životním stylem známí. Přispívá k tomu zejména střídmá strava bohatá na ryby, mořské řasy, rýži a zeleninu, a to stejně jako fakt, že tamější senioři většinou zůstávají aktivní až do vysokého věku a účastní se rodinného života, kde se těší velké vážnosti a mladší příbuzní obyčejně dají na moudrost starších.

"Pokud bych měl zmínit hlavní body, které můžeme sami za sebe řešit všichni, tak existují tři. Správná strava, cílevědomost a optimismus. Nejsem dietolog, takže doporučovat, jak by měl člověk jíst, asi nebudu, ale střídmá strava, jakou jedí právě Japonci, je vhodná. Dále cílevědomost. Většinou když lidé k něčemu celoživotně směřují a o něco se snaží, je to pro ně hnací motor, který je udržuje v kondici. A nakonec optimistický přístup k životu. Psychika ovlivní hrozně moc a je prokázaným faktem, že negativita a stres významně zvyšují například riziko rakoviny," popsal odborník na život člověka v rámci společnosti to nejdůležitější, čemu by lidé v honbě za dlouhověkostí měli věnovat pozornost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.