Životní proměna za 12 měsíců. Mladík zhubnul přes 100 kilo pomocí jednoduché rutiny. Je z něj jiný člověk

22letému mladíkovi se podařilo zhubnout přes 100 kilogramů
22letému mladíkovi se podařilo zhubnout přes 100 kilogramů
Foto: Profimedia.cz

Váha se může stát pro člověka bludným kruhem, ze kterého je postupem času čím dál tím těžší vystoupit. Mnohdy s přibývajícími kilogramy ustupuje sebereflexe, motivace a především vůle. Obrovskou sílu zabojovat v sobě však našel Marcin Polek (22), který trpěl nadváhou už od dětství a jako dospělý mladý muž se rozhodl odrazu v zrcadle a velkému zdravotnímu riziku čelit tváří v tvář. Za jediný rok prošel proměnou, která ho změnila k nepoznání.

Marcin Polek, který je původem z Polska, ale žije ve Skotsku, měl problémy s váhou už jako malý chlapec. Stravovací návyky měl velmi jednostranné, a tak se po letech, kdy nehlídal kalorická příjem ani to, co vlastně konzumuje, se mu to vrátilo jako bumerang. Podepsalo se to na jeho těle i zdraví. Sice byl zvyklý, že ho lidé nazývali »velkým chlapem«, ale už se sám necítil dobře a potřeboval odstartovat změnu, která by mu v řadě směrů hodně ulevila.

"Co si pamatuju, vždycky jsem byl velký. Nikdy jsem neměl průměrnou váhu, takže to nebylo o tom, že bych za pár let přibral. Dřív jsem se nevážil pravidelně, ale když váha ukázala 191 kilogramů, rozhodl jsem se to změnit. Moje stravování bylo špatné. Nezajímalo mě, co jím ani kolik toho sním. Skoro jsem nepil čistou vodu, většinou jsem popíjel perlivé slazené nápoje. Nejhorší pro mě ale byly brambůrky a čokoláda," popsal Marcin Polek špatné stravovací návyky, které vedly k jeho obezitě, uvedl deník The Sun.

Většina lidí si dává odvážná předsevzetí vždy na začátek nového roku a u Marcina tomu nebylo jinak. Ale jeho vůle nepolevila po pár týdnech, dokonce ne ani po pár měsících. Čtvrtek 9. ledna 2020 se pro něj stal dnem zahájení jeho hubnutí a zavedení zdravého životního stylu, který mu měl pomoci s redukcí váhy i dlouhodobou kontrolou nad vlastní hmotností, která mu v minulosti chyběla.

Základem jeho jídelníčku byla nízkokalorická strava, která měla vysoký obsah bílkovin pocházejících z kvalitních zdrojů. Nezbytností bylo i striktní dodržování kalorické příjmu a počítání kalorií. Začal také tvrdě dřít v posilovně dvě až tři hodiny denně, ale když provoz fitness center znemožnila situace s koronavirem, trénoval pravidelně šestkrát týdně doma. Zcela vyloučil sladké nápoje a džusy - pil pouze vodu, informoval The Sun.

"Počítal jsem kalorie a každý den jsem se ujišťoval, že jsem v kalorickém deficitu. I když jsem si jednou týdně povolil tzv. »cheat meal«, ale nebylo to nic moc velkého. Musel jsem mít silnou vůli a taky jsem ji měl. Mé hubnoucí tajemství není vlastně žádným tajemstvím. Dodržoval jsem přísnou dietu a cvičil, jak jsem jen mohl," řekl ke svému dramatickému úbytku váhy 22letý mladík.

Marcinovi se podařilo zhubnout neskutečných 107 kilogramů za pouhý rok a hubnutí mu zasáhlo i do jeho pracovních cílů. Začal studovat, aby se z něj stal profesionální trenér, který bude pomáhat lidem, jako byl on, nalézt správnou cestu ke změně. Sám přiznává, že mu velkou oporou byla rodina a blízcí přátelé, stáli za ním od začátku až do konce. Jeho stravování je nyní více uvolněné, nicméně stále počítá kalorie a nastavil si určitý udržovací režim, který mu vyhovuje a funguje.

"Pokud bych měl poradil lidem, kteří chtějí zhubnout - hlavní je stanovit si cíle. Člověk musí být důsledný a pozitivní, i když máte špatný den, dokážete ho překonat. Moje maminka během několika měsíců také zhubla úžasných 40 kilogramů poté, co byla svědkem mé proměny," dodal Marcin Polek.

Akční herec Jason Statham (53) je i po padesátce v neuvěřitelné formě. Nikdy nevynechává r...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.