Žlutý pyl může za mé zdravotní problémy, myslí si lidé. Lékařka v oboru alergologie vysvětlila, jaká je realita ohledně nepříjemného poprašku, který trápí ČR

Alergie, žlutý pyl - Ilustrační snímek
Alergie, žlutý pyl – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Květen je měsícem, ze kterého se těší vlivem příznivého teplého počasí nejen lidé, ale i vegetace. Jako každý rok se s probouzením přírody do popředí dostává všudypřítomný žlutý pyl. Letos ho je lidově řečeno požehnaně. To je zřejmě i jeden z důvodů, proč ho aktuálně část populace označuje jako viníka svých zdravotních problémů, který může za řetězec imunologických dějů - tedy rýmu, kašel, otoky nebo astma. Doslova největším »škůdcem« v tomto směru pak má být řepka olejka. Odbornice na alergie tento současný mýtus paradoxně vyvrátila. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila lékařka Zuzana Vančíková.   

Kdy dochází k tomu, že »žlutý pyl nejvíce řádí«, byla na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz lékařka zcela konkrétní. "Nejvíce ho je v ovzduší v teplých slunných dnech okolo poledne," uvedla alergoložka a imunoložka Zuzana Vančíková z pražské polikliniky Palmovka.

Podle portálu Pylová informační služba hlavním alergenem bude pro následující týdny pyl trav, jitrocele a obilovin. Alergiky dále potrápí i pyl dubu, platanu, ořešáku a jírovce. V případě řepky olejky, kterou mnozí považují za zdroj všudypřítomného žlutého pylu a zdravotních obtíží, může vyvolávat potíže spíše jiná kvetoucí rostlina, protože pyl zmíněné řepky olejky překvapivě velmi špatně létá a alergie na ni je vzácná. O tom mluví i expertka pro portál Lidovky.cz. To znamená, že schopnost pylu vyvolávat alergie není oproti jiným alergenům tak významně silná.

Na vině nekonečných vrstev pylu tedy není primárně řepka olejka. "Letos je vyšší výskyt pylu jehličnanů, který je vidět, tvoří žluté nánosy. Alergizuje však minimálně. Laici si však často myslí, že tento pyl je zodpovědný za jejich různorodé obtíže včetně alergií. Jeho hlavním negativem však je spíše znečištění, »zaprášení« či lépe »zapylování« povrchů," vyvrátila rozšířený mýtus pro redakci ŽivotvČesku.cz oslovená lékařka.

Ohledně zdravotních problémů pak zkušená odbornice ujistila, že převážná část populace může být v klidu. "Vzhledem k tomu, že alergiků je v populaci přibližně 30 procent, z toho jen část je alergická na pyly, nelze hovořit o tom, že by některý pyl byl nebezpečný pro většinovou populaci," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz alergoložka Zuzana Vančíková.

Pro jedince, kterým související alergie komplikuje život, přidala uznávaná odbornice tip na to, jak přežít jarní období bez významných komplikací. "V pylové sezoně je maximum pylu ve slunných větrných dnech od 10 do přibližně 16 hodin, proto by se alergici v tuto dobu raději měli vyhnout pohybu venku a případně nosit ochranné brýle a pokrývku hlavy," doporučila lékařka s tím, že po příchodu do domácího prostředí je ideální shodit ze sebe »kontaminované« svršky a osprchovat celé tělo. Následně se převléknout do čistého oblečení.

"Nutné je samozřejmě také v dané sezoně užívat předepsané léky proti alergii podle rady lékaře," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice na alergie a imunitu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.