Zmije letos už několikrát člověka uštkla. Z nárůstu případů nejsou obavy, říká lékař

Zmije obecná - Ilustrační snímek.
Zmije obecná – Ilustrační snímek.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2020

V Česku lékaři každoročně evidují řadu případů hadích uštknutí. Ročně jich jsou desítky, naštěstí se za posledních dvacet let neudál smrtelný případ. Pro redakci Život v Česku lékař z toxinologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Zdeněk Stach prozradil, že letos už došlo k několika případům, kdy člověka uštkla zmije.

"Aktivitu zmijí monitorujeme a už se dostaly do kontaktu s člověkem. Proběhlo několik uštknutí, ale nic co by vybočovalo z normálu. Jde o jednotky případů," uvedl pro Život v Česku.cz Stach s tím, že had neútočí. Uštkne pouze v případě, že se cítí v nebezpečí.

Stach popsal, že zmije nereagují ani na klimatické změny. "Myslím si, že změna klimatu či biotopu nemá vliv na projev hada. Změny aktuálně nehrozí, nepředpokládáme vzestup či pokles případů, kdy dojde ke kontaktu zmije s člověkem a následně uštknutí," dodal odborník.

Zmije je plachá a na člověka sama nezaútočí. Jediný jedovatý had u nás se vyskytuje hlavně na horách - v nížinách nebo zahradách bývá výjimečně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.