Zmije letos už uštkla několik lidí. Zatím nedošlo k vážným případům, řekl pro ŽvČ lékař z toxi centra
V Česku lékaři každoročně evidují řadu případů hadích uštknutí. Ročně jich jsou desítky. Za posledních více než dvacet let naštěstí jed zmije člověka nezabil, přesto lékaři upozorňují, že lidé často nevědí, jak v případě uštknutí hadem správně postupovat. Pro redakci Život v Česku lékař z toxinologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Zdeněk Stach uvedl, že už i letos došlo k několika uštknutí zmije.
Zmije se vyhřívají na pasekách nebo v lesích na kamenech. Právě tam se teď ale častěji pohybují i lidé a mohou hada nevědomky vyrušit. Letos už k několika případům, kdy se nejjedovatější český had, dostal do kontaktu s člověkem a uštkl, stalo.
"Ano, máme zprávy, že na svatého Jiří už zmije vylezly a už se dostaly do kontaktu s člověku. Proběhlo několik uštknutí, ale nic co by vybočovalo z normálu. Jde o jednotky případů," řekl pro Život v Česku lékař Zdeněk Stach s tím, že had neútočí, jak se lidé často mýlí, ale brání se, pokud se dostane do pocitu ohrožení.
I letos dojde k řadě uštknutí
"Myslím si, že změna klimatu či biotopu nemá vliv na projev hada. Změny aktuálně nehrozí, nepředpokládáme vzestup či pokles případů, kdy dojde ke kontaktu zmije s člověkem a následně uštknutí," dodal pro ŽvČ odborník.
Zmije je plachá a na člověka sama nezaútočí. "K uštknutí dochází z důvodu manipulace nebo našlápnutí. Zmije je schopná uštknout do 30 centrimetrů, pokud je člověk metr od ní, je v bezpečí," upřesnil herpetolog Petr Balej.
Jediný jedovatý had u nás se vyskytuje hlavně na horách - v nížinách nebo zahradách bývá výjimečně. Mnoho lidí při uštknutí zmije propadá panice a neví, jak postupovat. A pravidla, co dělat při uštknutí, se během posledních let výrazně změnila. Napadení zmijí se dá vyhnout správným chováním v přírodě nebo třeba i vhodným oblečením.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.