Znásilňování žen na Ukrajině i jako rozkaz. Expert v oboru psychologie vysvětlil, proč se ve válce mění sexuální chování žen a mužů

Ukrajina, válka - Ilustrační snímek
Ukrajina, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2022

Z ukrajinských bojišť a okupovaných obcí, odkud se ruské jednotky následně stáhly, přichází stále více zpráv o sexuálním násilí páchaném na ženách. Otřesná svědectví, která vyšetřovatelé shromáždili, popisují hromadná znásilnění, ozbrojená přepadení i sexuální násilí páchané před dětmi. Principy tohoto typu chování vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš.


Byl to jeden z tisíců snímků pořízených fotografy ve válkou zmítané Ukrajině, konkrétně na silnici vzdálené 20 km od Kyjeva. Pod dekou jsou naskládána těla tří nahých žen a jednoho muže.

Trýznivý obrázek se přidává k narůstajícímu množství svědectví, že hromadné popravy, znásilňování a mučení byly používány proti civilistům v oblastech pod ruskou kontrolou od doby, kdy Kreml zahájil invazi na svého souseda 24. února, napsal list The Guardian.

Pro mnohé lidi mimo válečný konflikt je obzvláště obtížné pochopit rozsah sexuálního násilí. Zatímco se ruské jednotky stahovaly z měst a předměstí kolem hlavního města, aby se přeskupily na východ, ženy a dívky začaly policii, médiím a lidskoprávním organizacím popisovat zvěrstva, která na nich byla páchána. Svědectví mluví o skupinovém znásilňování i sexuálním násilí páchaném před dětmi.

Výjimkou přitom nemusí být případy, kdy se tak vojáci chovají na přímý rozkaz nadřízeného. "Vojáci samozřejmě mohou dostat pokyn k sexuálnímu násilí, ostatně viděli jsme to už třeba za války v Jugoslávii. Na rozdíl od starých válek, kdy se hrálo na nějakou morálku, tak v těch moderních to tak není. Cílem je demoralizovat obyvatelstvo, znásilněné ženy nenávidí samy sebe, navíc mohou v této konkrétní válce porodit nového »ruského vojáka«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš. 

Znásilnění a sexuální napadení jsou považovány za válečné zločiny a porušení mezinárodního humanitárního práva. Ukrajinský generální prokurátor i Mezinárodní trestní soud uvádí, že zahájí vyšetřování nahlášených činů.

Sexuální chování lidí už přitom mění i samotná válka. "Je to takový divný aspekt, že když naskočí válka, tak lidé přecházejí do jiného způsobu uvažování než v míru. A z velké části se to bohužel týká i sexuálního chování jak u mužů, tak u žen. Muži začínají být agresivně násilničtí a perverzní a začínají ty ženy znásilňovat a dobývat je. Ženy naopak začínají být promiskuitní a mají tendenci lehkovážně se zamilovávat. Toto chování má při pohledu na demografické křivky za následek, že během války dětí neubývá, ale rodí se jich mnohem víc než v míru," popsal psycholog ne úplně známý fakt.

"Je to adaptace lidské psychiky na to extrémní vyvražďování, kdy lidé přejdou do takzvané »r-strategie«, což znamená, že se maximalizuje počet dětí, byť s minimální investicí do dítěte. V míru se naopak investuje maximální energie, ale do mála dětí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.



Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.