Reklama:

ŽvČ: Odhalení epidemiologa Prymuly: V České populaci narůstá virová zátěž, čísla neklesají

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Archiv ŽvČ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2020

I když dlouhodobě se v Česku počet nakažených novým koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, nedostal přes stovku, není vše tak třpytivé, jak se může zdát. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula pro Život v Česku exkluzivně odhalil, že realita je jiná. Podle něj je to způsobeno nízkým počtem testovaných osob. A skutečná čísla jsou mnohem vyšší.

Reklama:

Život v Česku Kde by podle vás měly být roušky zachovány?

Reklama:

Bude záležet na konkrétní situaci. Ale v MHD a v nějakých institucích, kde je větší kupení lidí. Situace v tuto chvíli není číselně klesající (počet nakažených) a máme tady řadu drobných ohnisek a vzhledem k tomu, že se testuje poměrně málo, nemůžeme mluvit o tom, že bychom vir z populace vymýtili.

Život v Česku Čísla, která se aktuálně drží do stovky, jsou zapříčiněna, že se testuje málo?

Určitě. Stoupá procento pozitivních případů na jeden testovaný vzorek, to znamená, že v populaci narůstá virová zátěž. Musíme být teď obezřetní, protože riziko nárůstu tady skutečně je.

Život v Česku Je na místě, aby ministerstvo zdravotnictví zavedlo pro znovu tento rok roušky plošně opět i venku? Nebo je vhodnější, jak pro Život v Česku uvedl Adam Vojtěch, že na konci června dojde k rozvolnění a roušky by se patrně zavedly opět od podzimu?

Vzhledem k tomu, jaká je nálada ve společnosti, tak si spíš myslím, že to nebude záležitost celoroční. A v době, kdy to riziko bude nižší, tak roušky nosit nebudeme a vidíme to v tom vnějším prostoru, kde se roušky prakticky nikdo nenosí a je to teď otázka rozvolnění restaurací a dalšího. Může se ale stát, že na podzim dojde k navýšení pozitivních případů, a ono to nemusí být na podzim, můžeme to podle mě vidět v horizontu několika týdnů, protože pravdou je, že počty aktuálně jsou na hraně nějakého navýšení...

Polsko je rizikový faktor

Život v Česku To jsme viděli i o víkendu v sousedním Polsku, kde o víkendu došlo k vysokému počtu pozitivních případů... Tím se zároveň ukazuje, že vliv počasí a teplota nehraje v šíření viru výraznou roli. Zajímá mě ale, zda si myslíte, že Polsko představuje pro Českou republiku vážný problém?

Ano, Polsko představuje rizikový faktor, protože jsme bezprostřední blízkosti a v řadě případů jsou naši lidé v kontaktu s lidmi z lidmi s Polska a týká se to jak dělníku či pendlerů a riziko tu určitě je.

Život v Česku Pokud by mělo dojít ke zvýšení počtu pozitivních případů, kdy myslíte, že Česko bude nejvíce ohroženo?

Vidíme to teď, že řada lidí vyráží na dovolené a obezřetný byl. Čísla u nás klesající nejsou a uvidíme, co se bude dít.

Život v Česku A dokážete odhadnou, kdy bude Česko nejvíce ohroženo?

Nechtěl bych stanovovat nějaký termín, že to bude až na podzim. Může se to hypoteticky stát už mnohem dříve.

Rozhovor s Romanem Prymulou o imunitě a koronaviru najdete ZDE

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: