ŽvČ: Prymula se opřel do viroložky Pekové: Co předvádí, je fascinující. Vir nejprve zmizí, teď nedoporučuje cestovat

Roman Prymula je zaskočen prohlášeními viroložky.
Roman Prymula je zaskočen prohlášeními viroložky.
Foto: archiv / reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2020

Viroložka Soňa Peková se stala známou takřka přes noc. Nejprve kvůli omylu ministra zdravotnictví, který ji obvinil z toho, že se při odběru u pacienta nakazila. Následně prohlášeními jako, že koronavirus zmizí do Vánoc, následně tím, že Čechům nedoporučuje cestovat do zahraničí kvůli nákaze. Epidemiolog Roman Prymula, kterého redakce ŽvČ oslovila, se nad jejími prohlášeními podivuje...

"To co předvádí paní Peková je lehce fascinující. Nejprve tvrdí, že virus tady nebude už o Vánocích a teď nedoporučuje cestování do zahraničí... Zajímavé. Když se na to podíváme čistě epidemiologicky, tak je tu řada zemí, které mají lepší epidemiologickou situaci než má Česko. Osobně bych lidi nestrašil. Lidé v klidu mohu vycestovat do zemí jako je Rakousko, Slovensko, Chorvatsko, Řecko, dokonce i do Itálie, kde se nárůst nakažených rapidně snížil," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Do kterých zemí lze vycestovat jsme psali ZDE

Zmatky kolem viru

Peková před pár dny uvedla, že je přesvědčena, že koronavirus do Vánoc v české populaci zmizí, protože jeho vlastnosti slábnou. Proti tomu se ohradilo několik odborníků s tím, že taková prohlášení jsou skutečně silná a vědecky nepodložená. Nově prohlásila, že cestovat do zahraničí moc nedoporučuje. Přitom řada evropských zemí je na tom v současnosti v počtu nakažených i zemřelých lépe než Česká republika.

Když někdo musí, tak ať jede, ale já zůstanu určitě doma, a prosím ty, co zrovna nemusí do Chorvatska nebo nemusí někam na trek do Jižní Ameriky, aby tam letos nejeli. Jde o to, abychom si to sem domů znovu nepřinesli z míst, kde by potenciálně virus ještě mohl být aktivní a funkční, ale věřím, že to za chvíli bude historie,” uvedla v rozhovoru pro Právo před pár dny odbornice přes viry.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.