ŽvČ: Roušky bych už všude rozvolnil, v hospodách to nemá smysl, říká epidemiolog Roman Prymula

Epidemiolog má jasno ohledně roušek.
Epidemiolog má jasno ohledně roušek.
Foto: ŽvČ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2020

Podle epidemiologa a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je už nošení roušek v restauracích, hospodách či jiných prostorách zcela zbytečné a nedává smysl. Podle slov nového vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví by měly být roušky platné jen v MHD a obchodech, uvedl pro Život v Česku.

V Česku se podle slov někdejšího náměstka ministra zdravotnictví podařilo epidemii koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19 výrazně zpomalit. A vzhledem k tomu, že je mezi lidmi už nevůle nosit roušky, a v řadě případů se tak děje, by je zcela rozvolnil až na MHD a obchody.

"Tam, kde se šermuje s rouškou nahoru a dolů, tak tam na místě nosit roušku už není, protože při té manipulaci je to rizikovější. V restauracích, kde lidé v 95 procentech času roušku nemají a dnes, co jsem viděl, tak lidé do restaurací vcházejí už i bez roušky, to smysl moc nedává," řekl pro ŽvČ epidemiolog, který je ale stále přesvědčen, že třeba ze strany obsluhy by rouška mohla být zachována. Ale je to věc diskuze.

Obchody ještě ano

"Jsem v tuto chvíli příznivcem, aby v MHD roušky byly, byť si uvědomuji, že přes léto v nich bude teplo a lidem to nemusí být příjemné, ale myslím si, že v tomto případě odůvodnění k tomu ještě je, protože viru je v populaci poměrně ještě dost," má jasno ve věci roušek Prymula, který má zároveň mírné obavy, že se v Česku zvýší počet nakažených. Půjde ale podle něj spíše o dobu před podzimem.

Epidemiolog by ještě nechal roušky v obchodech. Tam svůj smysl mají. "Ve vnitřních prostorách jako jsou nákupy bych ještě nošení roušek nechal, to si myslím, že lidé přežijí, nicméně v běžných společných provozech, zejména ve výrobě, tam si myslím, že je čas na rozvolnění," dodal Roman Prymula pro Život v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.