Zápřednice jedovatá se rozšířila do celého Česka vyjma jednoho kraje. Prokousne kůži a vpustí jed

Zápřednice může představovat pro některé jedince ohrožení.
Zápřednice může představovat pro některé jedince ohrožení.
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2020

Snad každý už slyšel o nejjedovatějším pavoukovi Česka. Dorůstá až do velikosti dvou a půl centimetru, dokáže prokousnout lidskou kůži. Pavouk zápřednice jedovatá se už rozšířil do celého Česka. "Kromě Plzeňského kraje," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská ze Západočeské univerzity v Plzni.

Díky příznivým klimatickým podmínkám v Česku se pavoukovi daří. Rozšířil se s oteplováním z jihu Moravy i do severnějších oblastí. "Prakticky se dá říct, že už je všude kromě Plzeňského kraje, kde jsem ho ještě nezmonitorovala," řekla ŽivotvČesku.cz bioložka.

Tento nebezpečný pavouk bývá agresivní pokud se cítí v ohrožení. Nejvíce jde o případy, když matka hlídá mláďata. V takovém případě může zaútočit. Pokud kousne, nejde rozhodně o nic příjemného. Reakce na kousnutí zápřednicí jsou u lidí individuální. Může ale dojít k velkým zdravotním komplikacím, a to v případě skrytých zdravotních vad člověka či alergie.

Přistupovat s respektem

"Lidé by měli mít respekt, ale ne strach. Sama běžně neútočí. Lidé by ale rozhodně na ní neměli sahat," míní odbornice s tím, že kousnutí může ale představovat pro již zmíněnou skupinu lidé nějaké riziko. "Zažila jsem alergické reakce na čmeláka i křižáka a všichni přežili," uklidňuje s nadsázkou bioložka, ale s tím, že lidé se budou v přírodě se zápřednicí potkávat častěji. "Teplejší oblasti jí svědčí."

"Nestane se, že by zavítala do lidských obydlí. Žije převážně na vysokostébelných loukách, není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek. Není to synantropní druh (soužití různých druhů rostlin a živočichů v blízkosti člověka - pozn. red.)," dodal Ivana Hradská, která se zabývá zejména výzkumem pavouků na území Česka.

Odborníci se shodují, že žádný živočich, ani zápřednice, aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt.

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.