11letý kluk bojuje s rakovinou. Když dostane koronavirus, nezachráníme ho, řekli matce lékaři

Jeho matku nutili zřeknout se lékařské péče, kdyby dostal koronavirus  (JustGiving)
Jeho matku nutili zřeknout se lékařské péče, kdyby dostal koronavirus (JustGiving)
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2020

Zdrcená maminka 11letého chlapce, který bojuje se vzácnou a velmi zákeřnou formou rakoviny, popsala naprosto nepřijatelné chování praktického doktora. Nutil ji zřeknout se lékařské péče v synův prospěch, kdyby se nakazil koronavirem. Informoval o tom britský deník Sunday Mirror.

Zoufalé Margaret, matce teprve 11letého syna s rakovinou, doktor v podstatě řekl, že život jejího chlapečka zachraňovat nebude. Nutil ji podepsat formulář, ve kterém by se zřekla jakékoliv lékařské pomoci, kdyby se syn nakazil koronavirem.

Malý Ithan bojuje se vzácnou formou rakoviny, která mu napadla krk a čelisti. Neobejde se bez speciální hadičky, přes kterou dostává živiny.

Koronavirus je pro chlapce velkou hrozbou. Margaret proto přístup doktora šokoval. "Ptal se mě, jestli podepíšu papír, kterým bych se zřekla lékařské pomoci, kdyby Ithana přivezli do nemocnice s koronavirem," řekla deníku Sunday Mirror.

Nelidské a neetické

"Jak se mě na tohle vůbec může někdo ptát?" naštvala se žena oprávněně s tím, že podpisem by nad synem vlastně dopředu vyřkla ortel smrti.

"Ithan je bojovník, vždycky byl. Nikdo nemá právo tohle po mě chtít. Je to neetické a nelidské," dodala rozčíleně.

Prý to není jediný případ, kdy se doktor chtěl zbavit odpovědnosti za pacientův život. V Británii podle všeho převládá názor, že o těžce nemocné, kteří se navíc nakazí koronavirem, už nemá cenu se starat. Země má téměř 80 tisíc infikovaných a bezmála 10 tisíc obětí.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.