2 černé scénáře, které do konce roku mohou nastat. Poradce premiéra Štěpán Křeček zmínil plyn a eskalaci války
Válka na Ukrajině s sebou přináší velká rizika, která ještě více mohou zneklidnit české domácnosti. V současnosti se jedná o jadernou rétoriku ze strany Ruské federace, dále pak sabotáž v souvislosti s plynovody, které jsou označené jako Nord Stream. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka s dotazem, co v rámci ekonomiky ještě do konce roku může nastat a zda by šlo o skutečně černý scénář, který by změnil současný vývoj ještě k horšímu. Z jeho slov vyplynulo, že hypoteticky je tu řada negativních variant, doufá však, že se k nim nikdo neuchýlí.
Podle EU i evropských politiků jsou za poškozením plynovodů úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo. Rusko odmítá, že by bylo za škody zodpovědné, naopak zmiňuje Spojené státy.
Právě poškození plynovodů vidí respektovaný a zkušený ekonom jako zásadní problém, tedy v případě, že by k podobným typům poškození došlo i u jiných potrubí dodávajících plyn do Evropy.
"Pravděpodobně v souvislosti s válkou na Ukrajině došlo k poškození plynovodu Nord Stream 1 a 2, pravděpodobně se jednalo o sabotáž. Černý scénář potom je, že by někdo pokračoval v podobném typu sabotáží na dalších plynovodech. Zejména plynovody směřující z Norska jsou velmi důležité v rámci zásobování zbytku Evropy plynem. O to důležitější se ukazuje stavět LNG terminály, protože je jde lépe chránit, stejně tak i lodě, které zkapalněný plyn přepravují, než dlouhá potrubí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra Petra Fialy.
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy, jeden slabší a druhý silnější. Exploze potvrdili i seismologové v Dánsku, Finsku a Norsku.
V současnosti další velmi nepříznivá varianta, která by dala české ekonomice zabrat, vzniká v souvislosti s vývojem vojenského konfliktu na Ukrajině, kdy se Rusko uchýlilo opět k rétorice použití nukleárních zbraní.
"Další černý scénář by byl, kdyby došlo na zbraně hromadného ničení. To by byl obrovský šok pro trhy i celé mezinárodní společenství, takže doufejme, že nic takového se dít nebude a situace kolem války na Ukrajině se začne uklidňovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček.
Ruská vojska vpadla na Ukrajinu letos 24. února a Západem je Moskva považována za agresora v současném konfliktu. Rusko tvrdí, že cílem invaze je mimo jiné »osvobození« a ochrana proruských separatistických republik na východě Ukrajiny. Útočí přitom i na jihu napadené země a na začátku války se neúspěšně ze severu pokusilo obsadit Kyjev. Podle slov místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva má Rusko právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl to v úterý podle agentury TASS.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.