Další nukleární vyhrožování Ruska. Máme právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv. Generál Andor Šándor odpověděl, zda mají Češi mít obavy

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2022

Více než sedm měsíců trvá válečný konflikt na Ukrajině. A z rétoriky, kterou někteří čelní představitelé Ruské federace používají ve svých vyjádřeních, je zřejmé, že Ruské federaci lidově řečeno teče do bot. Děje se tak opět poté, co Ukrajinci přešli do mohutné protiofenzívy a dobývají část svého teritoria zpět. Podle slov místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva má Rusko právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl to v úterý podle agentury TASS. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala generála v záloze a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), zda z takové rétoriky mají Češi mít obavy. Odmítl to.

"Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne," uvedl podle agentury Medveděv.

Bezpečnost Washingtonu, Londýna a Bruselu je pro Severoatlantickou alianci »mnohem důležitější než osud nikým nepotřebné umírající Ukrajiny, i když ji velkoryse zásobují různými zbraněmi«, napsal ruský představitel na sociální síti Telegram. "Zámořští a evropští demagogové nechtějí umírat při jaderné apokalypse. Proto při současném konfliktu raději překousnou použití jakékoli zbraně," dodal. Medveděv v souladu s oficiální pozicí Moskvy obvinil Kyjev z nacismu a NATO z přímé kontroly nynějšího ukrajinského režimu.

Jak moc jsou jaderné hrozby reálné, zda Čechům budou nad hlavami létat rakety s jadernými hlavicemi, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora.

"Taktické jaderné zbraně Čechům nad hlavou létat nemohou, neboť mají omezenou hmotnost, ale hlavně mají omezený dosah. Ty, které by, například řekněme Praze, létaly nad hlavou, se v minulosti zrušily, měly přibližně dolet 5 tisíc kilometrů. Dnes má Rusko taktické, které mají dolet přibližně desítky kilometrů, kdy by to mohli odpálit na Kyjev, Charkov a další města, a pak strategické jaderné zbraně, které by zasahovaly po celé Zemi velká správní centra, města a podobně. Nemyslím si, že by ČR hrozilo nějaké jaderné ohrožení ze strany Ruské federace, pokud jde o údery těmito zbraněmi, tak by nepochybně byly směřované někde jinde. Nemyslím si ale, že tohle je v současnosti ve hře," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu letos 24. února a Západem je Moskva považována za agresora v současném konfliktu. Rusko tvrdí, že cílem invaze je mimo jiné »osvobození« a ochrana proruských separatistických republik na východě Ukrajiny. Útočí přitom i na jihu napadené země a na začátku války se neúspěšně ze severu pokusilo obsadit Kyjev.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení mobilizace obvinil Západ z »jaderného vydírání« a pohrozil použitím svého jaderného arzenálu. Spojené státy a další západní země i Kyjev tyto poznámky odsoudily.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.