2 příběhy, které vhání slzy do očí: Ludvík Hess promluvil o holčičce z kontejneru a dítěti z babyboxu, které chce matka zpět

Babybox - Ilustrační snímek
Babybox – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

V sobotu Českem otřásla zpráva, že v kontejneru na jednom z pardubických sídlišť bylo nalezeno novorozené miminko. Jak se později ukázalo, matka ho na svět přivedla tajně, odnesla do popelnice a šla spát. V pondělí pak promluvila žena, která v prosinci svou dceru odkládala do babyboxu celých 10 minut - chce ji zpět. K oběma těmto případům se vyjádřil pro redakci ŽivotvČesku.cz zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess (74).

Plačící miminko bylo nalezeno v Pardubicích v kontejneru v sobotu okolo páté hodiny ranní. Nalezl ho občan, který na místo přivolal záchranku a policii. Dítě je mimo ohrožení života a policie vypátrala jeho matku. Právě ta novorozenou holčičku do popelnice odložila. Upozornili na ni sousedé, kteří věděli, že čeká dítě. Teď má o miminko zájem otec, který tvrdí, že netušil, že je žena těhotná.

"Já jsem tím hozením dítěte do popelnice hluboce rozesmutnělý, až k slzám. Je to jeden z těch případů, které mě před lety přiměly k tomu, že jsem se rozhodl, že budu zřizovat babyboxy. Dělám to už asi 16 let a fakt je, že si nemyslím, že nebylo víc případů dětí hozených do popelnic. Jistě bylo, ale nikdo je nenašel. V tomto případě ruka boží vedla lidi, kteří slyšeli dítě a otevřeli kontejner," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess.

Jak policisté v pondělí uvedli, žena se otázkám na své těhotenství ze strany rodiny vyhýbala a když v noci z pátku na sobotu začala rodit, rozhodla se celým procesem projít tajně. Jakmile holčičku přivedla na svět, zabalila ji do hadru, odnesla do kontejneru a šla spát. Ludvík Hess, který je případem velmi zarmoucený, o něm hovořil se svými dvěma přáteli, kolegy a odborníky v oblasti psychologie. Společně došli k jasnému závěru.

"Konzultoval jsem to se svými kolegy, psychiatričkou Danou Janotovou a vysokoškolským učitelem psychologie Milanem Nakonečným. Oni se shodli na názoru, že je to hyenismus a že tam muselo dojít zřejmě k nějaké nenávisti k tomu dítěti, která byla tedy utajovaná, že to šlo takhle rychle. Je to absolutně neomluvitelná záležitost. Člověk, který by měl inteligence jen co by se za nehet vešlo, by došel k tomu babyboxu, který v Pardubicích je a dítě tam dal. Teď tu ženu čeká velký trest, po odložení dítěte do babyboxu by ji nic nečekalo. Ona to dělala s vědomím, že to dítě zemře, šance na to, že ho tam takhle brzy ráno někdo najde, je naprosto minimální," rozzlobil se pro ŽivotvČesku.cz muž, který v Česku od roku 2005 zakládá babyboxy.

To, že po odložení holčičky do babyboxu by její matce nic nehrozilo, Ludvík Hess dokládá přesným popisem toho, co se děje poté, co zdravotníci dítě ve schránce objeví. Rodič už není do následného procesu zapojen.

"Vzápětí poté, co je dítě odloženo, tak nemocnice dává hlášení OSPODu. Ten se vzápětí spojí s opatrovnickým soudem a za normální situace ten soud vydá bez dalšího řízení na návrh OSPODu usnesení o předběžném opatření. Tím se to děťátko svěří někomu do pěstounské péče, ještě samozřejmě nikoliv do rodičovské. Svěření do rodičovské péče, to trvá dlouho a je to vázané na rozsudek," popsal proces po odložení dítěte pro ŽivotvČesku.cz muž, který se zasadil o zavedení babyboxů v Česku.

V pondělí odpoledne soud rozhodl, že žena bude podrobena znaleckému zkoumání, zejména z oboru psychiatrie a psychologie. "Soud rozhodl o uvalení vazby na obviněnou, shledal vazební důvody oba dva naplněné, jak útěková, tak ovlivnění svědků," řekl k případu soudce Karel Gobernac.

Obviněná již nechtěla u soudu k činu nic říct s odůvodněním, že vypovídala na policii. Žena bude umístěna do vazební věznice Brno-Bohunice.

Odložená holčička z Opavy:

V Opavě byla 7. prosince do babyboxu odložena holčička, kterou Ludvík Hess pojmenoval Olinka. O měsíc později se ukázalo, že matka svůj krok přehodnotila a nyní ji chce zpět. Portálu Blesk.cz řekla, že svého činu litovala už po hodině. Zakladatel babyboxů v Česku si na tento případ velmi dobře vzpomíná, neb žena s odložením své dcery bojovala 10 minut - kromě dítěte chtěla do schránky vložit i tašku s věcmi pro ni. Nyní matka tvrdí, že šlo o zkrat v souvislosti s chováním otce dcery, který se dle jejích slov zajímal více o erotické pracovnice než o svou rodinu.

"Rodička tvrdí, že si šla obratem na radnici říct o dítě. Já jsem si přečetl svou tiskovou zprávu, kterou jsem k tomu napsal. Stalo se to dopoledne a maminka tam odložila holčičku, kterou jsem pojmenoval Olinka. Snažila se k ní dát tašky s výbavičkou, nebo něco takového. Babybox nebyl ochoten přijmout ty propriety, které tam strkala, protože zaclonila fotobuňky u dvířek, které jsou tam namontované proto, aby dveře nepohmoždily dítě, kdyby mělo ručičku či nožičku ven. Trvalo to 10 minut, tak to dítě vyndala, věci taky, dítě tam znovu dala a babybox zavřela. Babybox musí být velikostně omezený, jinak by nám tam lidi mohli nacpat i tříleté dítě," popsal situaci ze svého úhlu pohledu Ludvík Hess.

Ludvíka Hesse znepokojuje, jakými slovy matka vysvětluje, že svou dceru do babyboxu odložila. Proto je rád, že pracuje s psycholožkou a sociální pracovnicí, přičemž dceru může v tuto chvíli vídat třikrát týdně. Sám si pamatuje hrůzu, kterou cítil, když viděl, jak žena s odložením dcery do babyboxu zápasí.

"Mluvil jsem s lékařkou, která měla službu, ta mi řekla, že dítěti je několik měsíců a je zdravé. Vím, že jsem byl vyděšený, co to znamená, že odložení dítěte trvalo 10 minut. Většinou to trvá ve vteřinách. Do mobilu i počítače mi přichází obrázky interiéru babyboxu a časové údaje. Byl jsem vyplašený. Ženě dítě zpátky nevrátili a zahájili s ní řízení. Není divu, když odložila dítě z takových důvodů. Zaslouží si to psychologický posudek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zakladatel schránek, do kterých bylo v Česku.cz od roku 2005 odloženo 232 dětí.

Z mnoha odložených dětí jen o naprosté minimum z nich pak projevili rodiče znovu zájem. Zakladateli babyboxů na paměť vyvstalo jen pár případů, z nichž během jednoho se sám poučil o tom, že i jeho dobrosrdečnost musí mít své hranice a že musí přemýšlet nad tím, komu ji projeví.

"Už se to stalo, ale v jednotkách případů. Řádově do pěti. V hlavě bych měl dva případy. Stalo se to v Ostravě, kde matce vyhověli a vrátili jí dítě. Pak se to stalo v Praze v Hloubětíně, kde žena odložila chlapečka za bílého dne. Přišla tam s kamarádkou, lidé jí viděli a pozorovali, podali mi hlášení. Dítě bylo vyloženo z kočárku, který zůstal před babyboxem. Ten večer jsem do televize prohlásil, že jestli ta maminka potřebuje pomoct, ať se mi ozve. Ona do několika minut zatelefonovala a já jsem jí na to naletěl, byl jsem rád, že se přihlásila. Říkala, že má finanční problémy, tak jsem jí dal peníze. Pak se o ně přihlásila znovu a potom jsem se ptal v kojeneckém ústavu, jak to s tím dítětem je, když už si ke mně maminka chodila pro peníze. Řekli mi, že tam v životě nebyla. Zkusmo jsem se jí zeptal, jestli tam chodí a tvrdila mi, že denně," dodal Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.