200 000 uprchlíků v Česku. O těhotnou Ukrajinku se stará partner Matěje Stropnického. Na gynekologii nakonec došlo i na plameňáka

Matěj Stropnický (vlevo) s Danielem Krejčíkem
Matěj Stropnický (vlevo) s Danielem Krejčíkem
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2022

Uprchlická krize se v souvislosti s válkou na Ukrajině bude v Česku dále prohlubovat. Do ČR přišlo během týdne 200 tisíc lidí a další uprchlíci jsou na cestě. Ukrajinské ženy a děti u sebe na zámku v Osečanech ubytovali také politik a novinář Matěj Stropnický (38) s přítelem Danielem Krejčíkem (27). Právě mladý herec popsal, jaké těžkosti při každodenním styku dělá jazyková bariéra. O válce na Ukrajině pro ŽivotvČesku.cz promluvil ministr vnitra Vít Rakušan (43).

Wir schaffen das! Na legendární výrok bývalé německé kancléřky Angely Merkelové (67) si v souvislosti s válkou na Ukrajině vzpomněla celá řada Čechů, kteří se rozhodli pomáhat válečným uprchlíkům a jsou přesvědčení, že Češi i Ukrajinci všechno společně překonají.

Spolu to zvládneme! Zní také na chodbách ministerstva vnitra, kde úředníci řeší jeden azyl za druhým. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (43) do České republiky došlo již 200 tisíc lidí z Ukrajiny a další jsou na cestě.

"I kdyby se ruskému prezidentovi podařilo obsadit další města, tak je pravděpodobné, že se povede dlouhá válka po celé Ukrajině, protože Ukrajinci se jako národ nevzdají. Tady tedy hrozí, že půjde o vleklý konflikt," uvedl Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz. Zkušený politik očekává dlouhý vyčerpávající konflikt a ztráty obou znepřátelených stran. Je možné, že z Ukrajiny před válkou budou utíkat další miliony lidí a část z nich bude mířit do Česka.

Ukrajinské ženy a děti u sebe na zámku v Osečanech uvítali také Daniel Krejčík a Matěj Stropnický. Ti zámek zakoupili v roce 2018 a pustili se do nákladné rekonstrukce. "Přijedou za námi lidé na pár hodin a říkají, jaké to bylo úžasné a že příště přijedou na delší čas. Ale neuvědomují si, že pro nás je to realita, ze které nikam neodjedeme. Tady třeba umýt nádobí je proces. V kuchyni není voda, tak musíte vodu dát hřát do hrnců a přenést," popsal v loňském roce pro ŽivotvČesku.cz realitu života na zámku Krejčík. Nyní tuto zkušenost zažívají uprchlíci s malými dětmi.

Jedna z Ukrajinek je navíc těhotná a sympatický partner Matěje Stropnického na sociálních sítích popsal, jak s nastávající maminkou hledali gynekologa. Celý proces přitom velmi komplikovala jazyková bariéra.

"Zatímco byla na ultrazvuku, sestřička mi řekla, že spolu vyplníte papíry. Že si mám otevřít její ukrajinskou těhotenskou knížku. Byla vyplněná azbukou. Takže když se sestřička zeptala, jak se paní jmenuje příjmením, podívejte se mi, tak jsem řekl: No, její příjmení začíná takovým písmenem, co vypadá jako stan, pak plameňák… já to nepřečtu," popsal návštěvu u gynekologa talentovaný herec s tím, že dramatických a smutných momentů je vícero než těch vtipných a veselých. Ukrajinku v osmém měsíci čeká porod v Česku, bude mít holčičku.

Je ale otázkou, zda někdy pozná svého otce. Ten zůstal na Ukrajině, jako voják brání zemi před okupačními vojsky Ruské federace. "Tatínek holčičky je voják. Maminka mu v půlce dne udělala fotku a napsala mu, že je všechno v pořádku a že bude mít holčičku. Zatím ještě neodpověděl. Naposled napsal v neděli," doplnil Dan Krejčík slova, která vhání slzy do očí.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana má ČR kapacitu na přijmutí 250 tisíc lidí. Pokud by jich bylo více, přistoupil by stát zřejmě k výstavbě velkokapacitních ubytovacích zařízení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.