250 tisíc lidí z Ukrajiny je strop. S přetečením uprchlické kapacity hrozí kolaps zdravotní péče a ohrožení bezpečnosti. Ministerstvo vnitra odpovědělo

Uprchlíci z Ukrajiny - Ilustrační snímek
Uprchlíci z Ukrajiny – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2022

Česko je podle ministerstva vnitra schopno přijmout 250 tisíc ukrajinských uprchlíků, aby o ně bylo důstojně postaráno. Už dnes je ale prakticky jasné, že jich přijde podstatně víc. Náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík promluvil pro ŽivotvČesku.cz o tom, co se stane v případě velké migrační vlny. Nevyloučil regulaci zdravotní péče, zhoršené nálady v populaci a zapojení složek integrovaného záchranného systému.

Z Ukrajiny už před válkou uprchlo více než 2,5 milionu lidí, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci. Jen za poslední den jich pak přibylo téměř 200 tisíc. Podle Organizace spojených národů je exodus Ukrajinců ze země nejrychleji rostoucí uprchlickou krizí na území Evropy od konce druhé světové války.

Situací v ČR se samozřejmě intenzivně zabývá ministerstvo vnitra. "Česká republika má kapacity pro 250 tisíc uprchlíků před válkou, tak, aby o ně bylo důstojně postaráno. Pokud jich přijde více, tak se řeší, jak se k tomu postavit. Nejpravděpodobnější je využití vysokokapacitních ubytovacích prostor, jakými jsou například tělocvičny nebo sportovní haly. Rovněž se zvažuje zbudování uprchlických táborů. Finanční a materiální pomoc slíbila i Evropská unie," uvedl ve středu ministr vnitra Vít Rakušan (43).

Dnes už je ale víceméně jasné, že uprchlíků přijde do ČR víc. Odhady se přitom pohybují od 400 tisíc až po dva miliony, což předpovídá třeba vysokoškolský pedagog a podnikatel Roman Šmucler (52). Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka (37) s dotazem, jak bude ČR postupovat, pokud by došlo k ještě masivnější vlně migrace.

"Existuje řada faktorů, které celou vlnu migrace z válečného území ovlivňují. Je to třeba délka konfliktu, jeho intenzita, ale i rozsah území, kde probíhají boje. Je možné, že dojde k další eskalaci ve více částech Ukrajiny a tím se příliv tamních občanů zvětší," uvedl Lukáš Kolářík s tím, že cokoli v tuto chvíli odhadovat, je velmi složité.

"V případě, že kapacity přetečou, bude muset dojít k regulaci zdravotní péče, protože zdravotnický systém by zkolaboval. Už teď je vyčerpaný po covidových vlnách a pokud by nemohla být zajištěna standardní péče pro občany České republiky, mohlo by to vést k zhoršení nálady v populaci. Ohledně bezpečnosti ministerstvo vnitra pracuje i se zvýšenými nároky na složky integrovaného záchranného systému, které jsou na situaci vyškoleni a připraveni," dodal pro ŽivotvČesku.cz náměstek Lukáš Kolařík.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.