9. květen jako den, kdy Rusko vyhlásí oficiálně Ukrajině válku a spustí všeobecnou mobilizaci. O scénáři smrti promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2022

Rusko přehodnotilo svoji vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země včetně oblasti Donbasu do začátku května, uvedla to začátkem dubna stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb. Právě 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Britský ministr obrany Ben Wallace varoval, že scénář může být takový, že dojde na vyhlášení války všem světovým nacistům a Rusko spustí všeobecnou mobilizaci. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s novými spekulacemi oslovila vojenského analytika Lukáše Visingra.

Britský ministr obrany Ben Wallace uvedl v rozhovoru pro LBC Radio, že existuje varianta, kdy Vladimir Putin přesně 9. května vyhlásí válku všem nacistům na světě, aby vzbudil v lidech nový impuls. Dávalo by mu to také záminku pro všeobecnou mobilizaci, ke které zatím nepřistoupil. "Nepřekvapovalo by mě to," uvedl s tím, že tímto by debakl na Ukrajině mohl chtít zachránit. Spekuluje se také nad tím, že nejmocnější muž Ruska rovnou vyhlásí Ukrajině válku.

"Objevují se tyto informace, aby to umožnilo vyhlásit úplnou mobilizaci. Racionální základ tato úvaha asi má. Ale pro ruskou propagandu by to znamenalo oříšek, oni se vyhýbají pojmu válka. A teď by najednou museli válku vyhlásit, což by pro Ukrajinu znamenalo určité možnosti v rámci mezinárodního práva. A teď nastává otázka, k čemu by to Ruské federaci reálně bylo. Samozřejmě povolat velké množství záložníků možno je, ale oni už je v nějaké menší míře povolávají už delší dobu. A ptám se, jaká je jejich bojová hodnota? Jsou vycvičeni na nejmodernější techniku? Je pro ně dostatek techniky? Nejdůležitější otázka také je, co by to udělalo s jejich ekonomikou, protože mobilizovaní muži by někde logicky chyběli. Je potřeba si také uvědomit, že dopad sankcí bude drtivý v létě, kdy Rusko začne silně pociťovat jejich dopad. Takže si myslím, že totální mobilizace se jeví jako konec, to znamená, že Rusko ekonomicky zkolabuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci vojenský analytik Lukáš Visingr.

Ruským vojenským silám se na Ukrajině zatím nedaří podle plánu. Rusko zahájilo invazi 24. února, po více než měsíci nedokázalo dobýt Kyjev, po dvou měsících svádí boje na Donbasu.

Nejčastěji se skloňuje termín pro jakékoliv vítězství na Ukrajině k 9. květnu, což je datum, které zaujímá v ruském kalendáři prominentní místo. V tento den si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v 2. světové válce a na moskevském Rudém náměstí pořádá rozsáhlou vojenskou přehlídku a ukázku armádní techniky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.