Pašeračka Tereza letí do Česka, soud v Pákistánu jí dal svobodu. Případ zhodnotil bývalý elitní policista Robert Šlachta
Začátek roku 2018 se pro ni stal noční můrou. Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková se podle jejího vyjádření vypravila na území Pákistánu kvůli pracovním povinnostem, ale celníci na láhaurském letišti u ní odhalili balíček obsahující skoro devět kilo heroinu. Po více jak třech letech se dočkala osvobozujícího rozsudku a vrací se do rodného Česka. Bývalý elitní policista Robert Šlachta (50), který působil také na protidrogové centrále i u celní správy, promluvil k jejímu případu. "Když se podíváme na styl života těchto dívek, tak to přesně inklinuje k pašování drog. Mluví se o nějakém nezákonném postupu celníků, v kufru měla dvojité dno," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Osm let a osm měsíců – takový trest vyměřil pákistánský soud občance České republiky Tereze Hlůškové (25), která byla před více jak třemi lety zadržena na letišti v Láhauru. Tam se snažila odcestovat do Dubaje údajně kvůli modelingovým zakázkám, jak uvedl britský deník The Times. Ale při celní kontrole se u ní našla zásilka skoro devíti kilogramů tvrdých drog a přes všechna tvrzení o podstrčeném balíku byla zadržena. V březnu 2019 si pak vyslechla verdikt soudu, který jí oznámil odnětí svobody téměř devíti let. Čekaly ji roky strávené za mřížemi věznice Kot Lakhpat – ta přitom shlukuje velký počet vězňů, kteří přesahuje kapacity vězeňského zařízení a představují tvrdé podmínky pro život.
Rodačka z Uherského Hradiště se tak snažila mnohokrát dostat k odvolacímu soudu, který by verdikt zvrátil nebo alespoň zmírnil. V lednu 2022 to budou čtyři roky, co mladá blondýnka skončila v rukou pákistánské policie, a nakonec se na ni po těžkých a dlouhých měsících usmálo štěstí. Přišel osvobozující rozsudek a za pár dní by se podle informací mluvčí ministerstva zahraničních věcí Evy Davidové měla vrátit zpět do České republiky.
"Samozřejmě zastupitelský úřad, pokud o to bude mít ona sama zájem, jí pomůže nějakým způsobem zprostředkovat nákup letenky a v podstatě cestu domů. Nicméně v žádném případě český stát, potažmo ministerstvo zahraničních věcí, letenky rozhodně nehradí. Vždy to musí jít za ní, ona je osoba, která bude cestovat. Zároveň ani není vyloučeno, že na poslední úrovni může proběhnout odvolací soud. Nicméně jsme byli ujištěni, že ten už by neměl mít žádný vliv na její odlet do České republiky v horizontu následujících dní," uvedla krátce po informaci o jejím propuštění na svobodu pro ŽivotvČesku.cz.
Případ Terezy Hlůškové probral v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který působil v letech 1995 až 2007 také jako vedoucí brněnské expozitury Národní protidrogové centrály a náměstek ředitele. Po odchodu od policie pracoval také na celní správě.
Pane Šlachto, kauza uvězněné Češky snad nenechala po oznámení osvobozujícího verdiktu nikoho chladným, alespoň tedy ty, kteří případ sledují. Zkrátka řekněme si, že málokdo čekal, že se dostane takto brzy na svobodu. Zajímá mě ale váš pohled na celou věc.
Rozsudek a jeho odůvodnění ještě nebylo zveřejněno. Celou dobu napadala to, že o zásilce v zavazadlech nevěděla. To, co se objevuje v mediálním prostoru… zatím není jasné, proč jí odvolací soud zrušil trest. Mluví se o nějakém nezákonném postupu celníků a podobných věcech.
V tuto chvíli to asi bude velmi těžké určit, co přesně stojí za zrušením trestu. Nicméně pokud se budeme bavit o heroinu a pomineme, že byl pašován do Pákistánu, skutečně patří mezi nejvíce nebezpečné a návykové drogy?
Heroin je velmi nebezpečná komodita, na které vzniká nejrychleji fyzická závislost, i když je to hodně individuální. Samozřejmě hodně záleží na čistotě drogy, která je pak dostupná na trhu. Vím, že v jejím případě to mělo být extrémně čisté zboží. Tady na ulici se heroin objevuje v 9 až 10 procentech, možná kvalitnější někde 14 procent. Ale jen z devadesátiprocentního kila se dá nadělat dalších devět kilogramů, při tom ředění a nastavování, čili heroin je hodně nebezpečný.
Rozumím. Když se na věc podíváme jiným pohledem, tedy že by někdo byl s množstvím téměř devíti kilogramů zadržen v České republice, co by hrozilo pachateli tady či jak by s ním bylo nakládáno?
Devět kilo zadržených na hranici je enormně hodně. Vzpomínám na devadesátá léta, kdy se takové množství zadrželo a to byli většinou kurýři, kteří drogy přepravovali do jiné destinace a pak docházelo k další distribuci. Nebylo to o tom, že by šlo o konečného uživatele. Tady by to bylo oceněné při tom množství z hlediska let asi na 10 až 12 roků.
To se skutečně nikomu nemůže vyplatit. V době, kdy Terezu Hlůškovou zadrželi, ve společnosti rezonovala otázka, jak se vůbec dá takové množství úspěšně převést? A teď prosím dejme stranou to, že mladá Češka celou dobu tvrdila, že je nevinná.
Vše rozporovala a tvrdila, že jí drogy někdo dal do kufru a vůbec nevěděla, co převáží. Což je ale klasická obrana všech těch kurýrů, protože je nepřeváží lidé, kteří by byli zainteresovaní jako organizátoři. Ale kurýři vždycky slouží k tomu, že to buď převáží v zavazadle nebo to mohou mít v oděvu, v botách, případně »napolykané«. Pokud jsou to takzvaní »polykači«, přijedou někam na hotel, stráví tam dva nebo tři dny, vyprázdní se a pak to spolykají zabalené v prezervativu. Pak přeletí do dané destinace, kde se vyprázdní znovu. Tímto způsobem jsou schopni převést až kilo drogy, ale to není její případ. Myslím, že ona měla dvojité dno v kufru, kde to převážela. Ale většinou se o to zabalení starají ti, kteří je na samotnou cestu připravují.
Když vás poslouchám, napadá mě, že ten systém musí mít organizátoři dobře propracovaný. Zajímá mě ale váš pohled na tu aktuální situaci, jak nahlížíte na její náhlé osvobození?
Jsem velmi zvědavý, co bude v rozsudku. Pákistánská legislativa totiž příliš nehledí na nějaké osobní svobody. Navíc my nemáme s Pákistánem smlouvu o vydávání, takže ani nebyla možnost, aby si trest odseděla na našem území. Po celé době, kdy žalobce navrhoval dokonce patnáctiletý nebo ještě větší trest, najednou došlo k tomu, že je z hodiny na hodinu osvobozena, po skoro čtyřech letech. Zajímá mě, na podkladě čeho se dostala na svobodu.
Máte pravdu, že tohle bude asi zajímat úplně všechny, kteří případ sledují. Vrací se ale člověk, který již v minulosti drogy pašoval. Z vaší zkušenosti... dochází často k opakování stejného trestného činu, tedy k recidivě?
Buď jde o závislého člověka, pokud si ji vybuduje, málokdy se z toho dá »vyskočit«. Druhá věc je, pokud se jedná o organizátory a kšeftaře, kteří nejsou uživateli. Dostat se na kontakty a potom drogu převést… chytí se tak 10 procent toho, co se převáží, možná ani ne. Když se někdo do té organizace dostane, tak se z ní hodně těžko vystupuje.
A poslední dotaz. Jste názoru, že Tereza Hlůšková skutečně pracovala na území Pákistánu jako modelka?
Když se podíváme na styl života těchto dívek, tak to přesně inklinuje k pašování drog. Jezdily po světě a rozhodně nic nefotily, ale pracovaly pouze jako luxusní eskort. Mluvím i o její kamarádce. Jejich módní zakázky jim asi nevěří opravdu nikdo.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.