Reklama:

Návrat Terezy H. do ČR se komplikuje, celníci mají nové důkazy. Promluvil Robert Šlachta

Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Bývalý elitní policista Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2021

Tereza Hlůšková (25), která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena k 8 rokům a 8 měsícům vězení za pašování heroinu, byla po úspěchu u odvolacího soudu před více než dvěma týdny propuštěna. Do Česka ale ještě nepřijela a nyní se pákistánští celníci pokoušejí její cestě domů zabránit. V pondělí podali k soudu odvolání proti jejímu propuštění z vězení. "Platí, že náš zastupitelský úřad v Islámábádu je v kontaktu s českou občankou a usiluje o výjezdní povolení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí MZV Eva Davidová. K aktuální situaci se vyjádřil i bývalý elitní policista Robert Šlachta (50).

Reklama:

Když už si Tereza Hlůšková myslela, že nejhorší má za sebou, přišla další rána. Po propuštění z vězení už měla v Pákistánu jen počkat na vydání svého pasu a vydat se domů, nyní se ale věci komplikují. Podle informací portálu iDnes.cz pákistánská celní správa podala odvolání proti jejímu propuštění, a proto ji čeká další soud. Usiluje navíc o to, aby do rozhodnutí soudu musela Hlůšková setrvat v Pákistánu. "Celní správa podá skrze právníka návrh k Nejvyššímu soudu proti soudnímu rozhodnutí. Zároveň podá návrh, aby občanka České republiky setrvala v Pákistánu až do doby, než soud rozhodne o její vině, či nevině," napsala pákistánská celní správa deníku iDnes.cz.

Reklama:

Z české strany nadále pokračují snahy dostat Terezu Hlůškovou domů. V tuto chvíli jsou s ní v osobním kontaktu jen zaměstnanci ambasády, kteří jí zařídili ubytování v hotelu, v němž nyní setrvává. Rodina vyjádřila přání nesdělovat k jejímu případu podrobnosti a ministerstvo zahraničních věcí s ohledem na to zveřejňuje jen minimum informací. "Platí, že náš zastupitelský úřad v Islámábádu je v kontaktu s českou občankou a usiluje o výjezdní povolení -  tak, aby se mohla co nejdříve vrátit domů do České republiky. Další podrobnosti nemůžeme sdělovat na základě přání rodiny směřující k ochraně osobních údajů a také její bezpečnosti," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí MZV Eva Davidová.

Celníci chtějí soudu předložit nové důkazy týkající se například zacházení s drogami, které našli v kufru Hlůškové na letišti, a chtějí vyvrátit slova soudce Dogara, podle kterého běžně patnáctihodinový převoz drog z letiště do laboratoře trval celníkům pouhých 12 hodin. K aktuální situaci Terezy Hlůškové se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil bývalý elitní policista Robert Šlachta. Podobný vývoj prý očekával.

"U nás může být dovolání k Nejvyššímu soudu klidně otázkou několika let. Ale v Pákistánu neplatí žádné lhůty, funguje tam naprosto jiná právní kultura než v České republice. Vezměme si jen samotné vyhotovování rozsudků a té agendy je tolik, že dovolávat se může každý, protože to zbývá jako poslední možnost. Lze se podívat na hodně známý a medializovaný případ Petra Kramného, tam jeho dovolání trvalo tuším rok, ne-li více jak rok. Situace Terezy H. přetrvává, nemá doklady, čili je pro ni nemožné vycestovat, a zůstává závislá na finančních prostředcích od rodiny zasílaných skrze naše ministerstvo. Ale očekával jsem obdobnou situaci, protože jsem osobně nevěřil tomu, že by si celníci nechali líbit obvinění ze strany jejího advokáta, které na ně v podstatě přeneslo kompletní vinu za celou kauzu a dostalo je do pozice, že řešení drogové kauzy osvobozené Češky jednoduše »zbabrali«," řekl pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta, který po odchodu z pozice ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) působil tři roky na Celní správě České republiky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: