Reklama:

Elektřina v novém roce zdraží o 50 procent, plyn až o 70. Situace se vymyká kontrole, říká ekonom. Poradil, jak efektivně ušetřit

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2021

České domácnosti letos i v příštím roce potrápí ceny energií. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (52) v pondělí uvedl, že ceny elektřiny i plynu porostou v příštím roce o závratná procenta. "Zatímco jsme v říjnu hovořili o energetické krizi a ty ceny energií byly opravdu velice vysoké, tak teď aktuálně se situace na trhu jeví ještě daleko horší," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a poradil, jak na energiích ušetřit.

Reklama:

Po jednání se společností ČEZ Karel Havlíček uvedl, že v příštím roce ceny elektřiny porostou o 30 až 50 procent, ceny plynu pak dokonce o 50 až 70 procent. Vliv na zdražování energií mají rostoucí ceny emisních povolenek. Za světlo i teplo si tak lidé v příštím roce výrazně připlatí. Podle ekonoma Štěpána Křečka je situace v tuto chvíli mimo kontrolu a vysvětlil, kde se ceny pohybují oproti minulosti.

"Situace na energetickém trhu se vymyká kontrole. Zatímco jsme v říjnu hovořili o energetické krizi a ty ceny energií byly opravdu velice vysoké, tak teď aktuálně se situace na trhu jeví ještě daleko horší. Ceny vytvořily nová maxima, například u elektřiny se na burze zatím pohybujeme na ceně 189 euro za MWh, ty nejvyšší ceny dříve byly kolem 164 euro za MWh. U plynu se také vytvořila nová maxima. Vidíme také, co se děje na trhu s emisními povolenkami, kde cena za poslední týdny vzrostla o 50 procent," řekl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

Reklama:

Podle odborníka je nyní klíčové, aby se lidé naučili co možná nejvíce šetřit. "Je to krajně nepříjemné pro domácnosti, protože postupně jim budou dobíhat ty staré tarify a budou přecházet na nové, méně výhodné. Je proto důležité, aby domácnosti začaly šetřit energiemi," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, proč je podstatné se zamyslet nad tím, kde lze na energiích uspořit.

V zimních měsících si jen málokdo dovede představit sedět doma bez zapnutého topení, to podle ekonoma ani není nutné. Zásadní je nevytápět zbytečně moc, tedy nastavit teplotu takovou, aby si člověk mohl vzít další vrstvu oblečení a cítit se v teple, a především správně větrat.

"V prvé řadě by lidé měli zvážit, zda potřebují mít vytopeno na 25 stupňů Celsia. Tak to bylo obvyklé za minulého režimu, kdy energie tolik nestály, takže lidé měli vytopeno na maximum a klidně větrali. To samozřejmě dneska nejde, vyšlo by to velice draho. Mnoho lidí by klidně mohlo topit jen na 20 stupňů a vzít si třeba teplou mikinu, tím výrazně ušetří. Další záležitost je, že Češi špatně větrají. Určitě není dobré otevřít ventilačku a mít ji otevřenou půl dne. Samozřejmě musíme větrat, ale měli bychom to dělat rychle a intenzivně, to znamená otevřít okno dokořán, nechat pár minut vyvětrat a zase okno zavřít," popsal ekonom pro ŽivotvČesku.cz, jak by mělo vypadat ideální vytápění a větrání domácnosti.

Celá řada lidí bude se zaplacením účtů za energie bojovat, a v takovém případě je pochopitelné, že okamžitá výměna starých spotřebičů za nové, které mají nižší energetickou spotřebu, není možná. Štěpán Křeček radí, aby na obnou vybavení domácnosti šli lidé postupně. Při využívání nových spotřebičů a úsporných žárovek pak uvidí pozitivní odraz na cenách energií.

"Na čem se dá výrazně šetřit, je volba spotřebičů. Já chápu, že lidé, kteří nemají na účty za energie si budou těžko kupovat nové vybavení do domácnosti, ale mělo by se na to jít postupně. Ve chvíli, kdy nám odejde pračka, lednička, televizor, tak bychom měli kupovat úspornější variantu. Stejné je to se žárovkami, kde ty nové žárovky jsou sice dražší na pořízení, ale potom mají výrazně menší odběr energie a výrazně delší životnost," upřesnil finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, proč je investice do nových spotřebičů vkladem, který se vám časem vrátí.

Odborník v oblasti financí pak upozornil, že pokud Češi chtějí mít menší problémy s placením účtů za energií, měli by se dobře zamyslet i nad zacházením s penězi v jiných oblastech života, obzvláště pak v nakupování jídla. Nakupují ho totiž mnoho, ale o to víc ho pak nestihnou spotřebovat včas a zbytečně putuje do koše. Díky rozumným nákupům by tak peněženky mohly zůstat o něco silnější, obzvláště v situaci, kdy zdražují i potraviny.

"Když odbočíme od energií, lidé by se měli zamyslet nad tím, co kupují do ledničky. Češi spotřebují hodně potravin a není to dáno jen tím, že bychom byli jedlíci, bohužel mnoho potravin vyhazujeme. Je třeba se zamyslet nad tím, co člověk kupuje, zda to skutečně potřebuje, a když už si to koupil, měl by dbát na to, aby to skutečně spotřeboval," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: