Ekonom spočítal, kolik si lidé za letošní zimu připlatí za energie. Budou velké rozdíly mezi domácnostmi, míní Štěpán Křeček
České domácnosti se letos vypořádávají s vysokými cenami energií. Z vytápění domova na příjemné teploty se stala poměrně drahá záležitost, stejně tak ze svícení či sledování televize. V každé domácnosti je však situace jiná, podle ekonoma Štěpána Křečka letošní zima mezi nimi přinese obrovské rozdíly. "Úplně nejhůř jsou na tom lidé, kteří byli u dodavatelů, kteří zkrachovali," řekl pro ŽivotvČesku.cz a popsal, o kolik si lidé dle nastavených podmínek připlatí.
České domácnosti letos i v příštím roce dle odhadů ekonomů potrápí ceny energií. Mnoho rodin se snaží za odběry ušetřit všemožnými způsoby - méně svítí, spotřebiče využívají na minimum a například i topí na menší teploty, než na jaké byli zvyklí v minulých letech. Podle finančního experta jsou i lidé, kteří navyšování cen energií v podstatě nezaznamenají, na druhou stranu jiní pak za ně za letošní zimu zaplatí to, co jindy zaplatili za více let najednou. Každá domácnost má totiž jiné podmínky.
"Tato zima přinese obrovské rozdíly mezi jednotlivými českými domácnostmi. Úplně nejlépe na tom budou lidé, kteří si v létě nebo před delším časovým úsekem zafixovali ceny energií na dlouhou dobu, ti nezaznamenají žádnou změnu. Nadále budou mít přibližně stejné účty, jako doposud. Pak je tady skupina lidí, kteří neměli fixované tarify, ale byli u dodavatelů, kteří nezkrachovali. Ti budou mít zvýšené platby, ale to zvýšení nebude nijak fatální. Jestliže například za plyn platili 2 tisíce korun měsíčně, tak se jim to zvýší třeba o pětistovku, jestliže za elektřinu platili tisíc korun měsíčně, tak se jim to zvýší maximálně o dvě až tři stovky. Tam to zvýšení cen bude znatelné, ale zvládnutelné," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.
V letošním roce došlo k nečekanému krachu hned několika dodavatelů energií. Právě lidé, kteří odebírali energie od těchto dodavatelů, jsou nyní v obzvláště nevýhodné situaci. Těm ekonom radí, aby rozhodně nezůstávali u dodavatelů poslední instance, protože v takovém případě by je teplo domova vyšlo na doslova nekřesťanské peníze. Druhá možnost sice také není nejvýhodnější, ale rozhodně je lepší.
"Úplně nejhůř jsou na tom lidé, kteří byli u dodavatelů, kteří zkrachovali. Tito lidé se budou větvit na dvě části. Ti, kteří zůstanou u dodavatelů poslední instance a udělají to nejhorší možné rozhodnutí, těm se účty za energie zvýší násobně, minimálně dvojnásobně, spíše trojnásobně a v některých případech i čtyřnásobně. Lidé, kteří u dodavatelů poslední instance setrvají jen krátkou dobu a najdou si jiného dodavatele, ti zaplatí velmi vysokou částku jen po dobu, kdy zůstali u dodavatelů poslední instance a pak se jim ty účty sníží. I tak ale budou výrazně vyšší, než jak byli zvyklí doposud a navýšení tam může být klidně o 50 až 70 procent," vysvětlil Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, co je podstatné pro lidi, jejichž dodavatel přišel ke krachu.
Kdo kvůli krachu dosavadního dodavatele nebo i z jiného důvodu přechází k jinému dodavateli, je momentálně v extrémně nevýhodné pozici. Nabízené smlouvy se úplně nevyplatí a podle ekonoma je zásadní je uzavřít na co nejkratší dobu. Vzhledem k očekávanému zhoršení situace na energetickém trhu v příštím roce je v tuto chvíli obzvláště nevhodné uzavírat smlouvy na rok.
"Samozřejmě úplně nejrozumnější by bylo, kdyby lidé novou smlouvu uzavřeli jen do léta, kdy se očekává snížení cen na energetickém trhu. V létě by se k té situaci vrátili a již za výhodnějších podmínek uzavřeli nějaký nový kontrakt. Bohužel dodavatelé tuto možnost často neumožňují a dávají smlouvy alespoň na rok. To je nepříjemná situace, protože za rok touto dobou může být situace opět velice špatná. Jednak bude zima, takže se obecně bude zvyšovat poptávka na energetickém trhu, což vede k růstu ceny, ale zároveň příští rok touto dobou se budou odstavovat poslední jaderné bloky v Německu, což může vést k výraznému zakolísání na energetickém trhu a opět můžeme být svědky velice vysokých cen. Bohužel kontrakty na jeden rok současný problém oddálí na konec roku 2022, kdy situace zase nebude jednoduchá. Lidé, kteří uzavřou nový kontrakt na dva nebo tři roky, neudělají příliš dobře, protože si současnou, velice vysokou cenu zafixují i do dalších let a pak budou mít účty za energie výrazně navýšené oproti tomu, na co byli zvyklí a to na několik let dopředu," dodal finanční expert Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.