Reklama:

Dává to ještě smysl? Virolog Jiří Černý promluvil k očkování v Česku dalšími dávkami vakcín

Renomovaný virolog Jiří Černý
Renomovaný virolog Jiří Černý
Foto: Se svolením Jiřího Černého
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Epidemie koronaviru v Česku poukazuje na příznivý vývoj, čísla nakažených i hospitalizovaných klesají. Některé země se rozhodly v boji s virem SARS-CoV-2 a jeho variantami očkovat čtvrtou dávkou a v Turecku dokonce vybrané osoby už i pátou dávkou vakcíny. Uznávaný virolog Jiří Černý (36) popsal důvody a také to, zda čeká něco podobného i Českou republiku. "Osobně jsem názoru, že do jisté míry ano. Pravděpodobně bude nutné, aby se v budoucnu vyvinuly nové typy vakcín, jejichž ochrana bude dlouhodobější," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Zásadní komplikaci v průběhu epidemie může představovat »jihoafrická« varianta omikron, které byla zachycena už i v Česku u desítek případů – první nakaženou byla šedesátiletá žena z Liberecka, jež přicestovala z Namibie. Z obav kvůli vysoké infekčnosti nové varianty a masivnímu šíření omikronu se některé země uchýlily k ráznému kroku, posílení imunitního systému pokračujícími dávkami vakcín. Zemí, která na konci roku 2021 jako první schválila čtvrtou dávku pro ohrožené skupiny a lidi starší 60 let, se stal Izrael. Předseda tamní vlády Naftali Bennett (49) uvedl, že pomůže zemi zvládnout potenciální vlnu obávané varianty omikron, jak informovalo BBC.

Čtvrtá a další dávky nejsou podle epidemiologa Romana Prymuly (57) žádným řešením. "Zatím se tvrdilo, že tři dávky mají účinnost 70 procent. Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší, protože pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá, protože tady je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu a my musíme navodit vysoké hladiny protilátek, abychom se mu byli schopni vyhnout, proto se dává třetí dávka. Cesta přes čtvrtou dávku je krátkodobá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ale ještě více zakročilo Turecko, kdy ministerstvo zdravotnictví nabízí už pátou dávku očkovacího preparátu těm, kteří mají za sebou dvě dávky vakcíny Sinovac (čínský preparát) a dvě dávky od americké společnosti Pfizer/BioNTech. Další podmínkou je uplynutí minimálně čtvrt roku od podání poslední dávky. Virolog Jiří Černý si myslí, že k hlavním důvodům jednání Izraele nebo Turecka je předpoklad, že imunita po očkování opět po nějaké době klesá.

"Musíme si uvědomit, že už od začátku jsme věděli, že v současnosti dostupné vakcíny nejsou dokonalé. Nicméně nám daly rozhodně cenný čas jednoho roku, kdy jsme měli možnost se naučit s pandemií nějakým způsobem lépe bojovat. Ale pravděpodobně bude nutné, aby se v budoucnu vyvinuly nové typy vakcín, jejichž ochrana bude dlouhodobější. Zatím těžko říci, zda budeme další dávky očkovací látky potřebovat a využívat také v České republice. Osobně jsem názoru, že do jisté míry ano, ale otázkou samozřejmě zůstává kdy," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník, který pracuje na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a věnuje se také hlubšímu zkoumání koronaviru se zaměřením na samotný původ viru.

Podle souhrnných údajů ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) se v Česku nechalo očkovat třetí dávkou ke dni 3. ledna 2 418 192 a kapacita pro dnešní posilující dávku vakcín je 40 527. Počet těch, kteří na ni čekají, dosáhl 378 495.

"Třetí posilující dávka vakcíny má bezpochyby smysl, a to především v současné době, kdy se na nás připravuje nová varianta omikron. Jedna z věcí, které jsme se o omikronu naučili nejdřív, že první dvě dávky vakcíny proti němu tak moc nefungují. Nicméně právě třetí dávka naši imunitu »nakopne« na takovou úroveň, že ta účinnost je daleko lepší. Hlavně tedy v boji s omikronem bude třetí dávka určitě důležitá," vyjádřil se renomovaný virolog pro ŽivotvČesku.cz.

Potvrzené případy koronaviru v Česku eviduje mimo jiné ministerstvo zdravotnictví. Od začátku propuknutí epidemie na jaře 2020 eviduje 2 483 762 infikovaných, k nimž přibylo za neděli 2. ledna 1 919 dalších. V kategorii 65+ pak laboratoře za koronavirovou epidemii potvrdily 339 742 (k datu 2. ledna).

"Má to hned několik scénářů. Úplně nejčernějším zůstává ten, kdy bychom se třeba za měsíc mohli dostat na čísla 50 000 infikovaných lidí denně, což je naprosto nepředstavitelné. Je to výrazně více, než bylo na samém vrcholu té podzimní vlny. Pevně doufám, že to tak hrozné nakonec nebude, nicméně bude hodně záležet na nás. Jak zodpovědně se budeme chovat, přistupovat k epidemii a do jaké míry bude populace proočkovaná. Plus další faktory," uzavřel Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: