Reklama:

Strach se na cenách plynu projevuje už teď. Pokud se na Ukrajině dostanou ke slovu zbraně, komodita skokově zdraží, říká expert

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Ukrajinská krize, kdy celý svět čeká, zda Rusko zahájí vojenskou operaci, se projeví na cenách plynu. Podle ekonoma Štěpána Křečka se tak už děje, trhy reagují na obavy z vývoje na východě Evropy. "Už nyní je ve vysokých cenách plynu započítané riziko, že situace se dál může vyhrocovat," sdělil ekonomický expert pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Situace na východě Ukrajiny není dobrá, ale také není v kritické fázi. Konflikt se odehrává hlavně ve verbální rovině a spor připomíná šachovou partii, kdy se čeká na první výrazný tah.

Satelitní snímky ukazují seřazenou ruskou armádní techniku podél ukrajinských hranic. Americké tajné služby tvrdí, že se schyluje ke konfliktu. Na straně druhé je ruský prezident Vladimir Putin (69) vybaven trpělivostí a například britské ministerstvo zahraničních věcí pracuje se scénářem, že Rusko se na Ukrajinu pokusí dosadit »prokremelsky« uvažujícího premiéra či prezidenta.

Reklama:

Jisté je, že napětí už nyní ovlivňuje ceny plynu. A může být výrazně hůř. Události kolem chystaného spuštění plynovodu Nord Stream 2 totiž částečně štěpí i Severoatlantickou alianci, Německo má totiž zájem, aby plynovod byl spuštěn, německá strana na něm do jisté míry staví energetickou transformaci. Vladimir Putin zase plynovod používá jako politickou páku. Britský premiér Boris Johnson (57) dokonce Evropské unii vzkázal, že si musí vybrat mezi plynem a podporou Ukrajiny.

"Nejsem bezpečnostní analytik, jako ekonomovi je mi ale zřejmé, že kdykoliv se v nějaké oblasti, kterou potřebujeme pro transport důležitých komodit, zvedá napětí, tak to napětí může vést k tomu, že se na trzích k ceně komodity začne přidávat tzv. bezpečnostní přirážka. To může vést ke zdražování koncové ceny komodity. Situace na Ukrajině z pohledu spotřebitelů není příznivá. Napětí v regionu skutečně může vést k tomu, že cena komodit bude vyšší, než by musela být. Velmi dobře známe situaci na Blízkém východě, tedy v regionu, který je důležitý pro transport ropy, tady je také vidět, že když se zde řinčí zbraněmi, tak se to vždy projeví na nárůstu ceny ropy. Tak, jako to známe u ropy, to můžeme brzy poznat v souvislosti s Ukrajinou na cenách plynu. Přes Ukrajinu směřují dodávky plynu, které se mohou začít komplikovat," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že už nyní trhy na nervozitu na východě Evropy reagují.

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64) se domnívá, že od slov k činům je daleko. Je možné, že Vladimir Putin testuje soudržnost Evropské unie i NATO. "Osobně příliš nevěřím tomu, že se Rusko chystá na jihovýchodní Ukrajině zaútočit. Už vůbec nevěřím strašidelným varováním, že chce Rusko obsadit celou Ukrajinu. Co by s ní dělalo? Pokud by se to ale skutečně dostalo do fáze, že by Rusko opravdu zaútočilo, tak je to pozice, kterou by Rusko těžko odůvodnilo. Také se hraje o jednotu Severoatlantické aliance ve vztahu k Rusku, kterou vážně narušuje postoj Německa. Náš západní soused se vyhýbá jakýmkoliv krokům, které dělá Velká Británie, Kanada či Španělsko," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na krizi Andor Šándor. Světové trhy ale na pnutí ve východní Evropě reagují a »hra« o Ukrajinu je přímo navázaná na »hru« o ruský plyn a jeho dodávky do Evropy.

"Trhy reagují okamžitě, už nyní je ve vysokých cenách plynu započítané riziko, že se ta situace dál může vyhrocovat a může to komplikovat dodávky. Zatím bych řekl, že bezpečnostní přirážka je relativně nízká. Pokud by se schylovalo k nějakému vážnějšímu konfliktu, tak tato přirážka začne skokově narůstat a spotřebitel by si toho všiml okamžitě," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: