Politici se schovávají za skupiny odborníků. Do epidemie vstupuje tlak těch, co na covidu vydělávají, popsal Jiří Beran
Muž, který v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků, které nebyly v souladu s postupem a přístupem ministerstva zdravotnictví, pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak vnímá tlak skupiny odborníků na rozhodování politiků. Epidemiolog Jiří Beran (61) pro ŽivotvČesku.cz popsal, že pro politiky je výhodnější schovat se za odborné skupiny, které vládě při boji s koronavirem »radí«.
Příchod varianty omikron změnil celý vývoj epidemie. Současná převládající varianta je velmi infekční, ale málo patogenní, není pro zahlcenost nemocnic tak nebezpečná jako varianta delta. Někteří z imunologů se dokonce domnívají, že omikron funguje jako »přírodní vakcína« a znamená v podstatě to, že z onemocnění covid-19 se stane klasická sezónní respirační nemoc.
Epidemiolog Jiří Beran na vlastní kůži zažil jak situaci, kdy do odborných stanovisek expertů zasahují politická rozhodnutí, tak naopak i situaci, kdy rozhodování politiků je ovlivňováno tím, co doporučovali a za co lobbovali experti napojení na vládu. Jiří Beran je přesvědčen, že v první fázi byl strach z koronaviru logický a oprávněný, pak do tohoto strachu začaly vstupovat zájmy skupin, pro které epidemie představovala podnikatelskou příležitost.
"První půlrok epidemie se bál skoro každý. Kdo řekne, že se nebál, tak si podle mě vymýšlí. V České republice ten zlom nastal ve chvíli, kdy jsme v létě roku 2020 viděli, jak onemocnění velmi lehce probíhá u horníků na Ostravsku. Tam probíhala rozsáhlá epidemie, ale lidé si uvědomili, že to není tak, že každý umírá," popsal profesor Beran pro ŽivotvČesku.cz moment, který považuje za jeden ze zlomů v přístupu české společnosti k viru SARS-CoV-2.
Část veřejnosti byla vystrašená, část veřejnosti sledovala denní zpravodajství s obavami a děsila se každé zprávy o tom, jak virus mutuje. Druhá část společnosti ale chtěla k onemocnění covid-19 přistupovat jako ke každé jiné nemoci a zdůrazňovala, že například z chřipkové epidemie se hysterie nedělá.
To byl moment složitý i pro politické představitele, kteří museli reagovat na obě skupiny. Začali se opírat o poradní skupiny a ministři zdravotnictví začali používat větu, že opatření se uvádí do praxe, protože to doporučila například Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) pod vedením infektologa Petra Smejkala.
"Já říkám, že to byla fáze, kdy politici rezignovali na odvahu, obklopili se skupinami odborníků, kteří jim částečně vytvářeli alibi. Říkám, že celá řada opatření je jen alibistická. Politik by možná sám od sebe postupoval jinak, ale raději se schová za nějaký odborný orgán jen proto, aby mohl říct, že mu to doporučili »nezpochybnitelní« odborníci. Když se podívám na Českou republiku a na to těleso, které nyní radí panu ministrovi zdravotnictví, tak je tam celá řada odborníků a dnes jsou mezi nimi už i odborníci, kteří by udělali to samé, co navrhuji já (co by Jiří Beran přesně udělal, najdete ZDE), ale jsou tam v menšině," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Beran, že vliv na politiky měli nevolení odborníci, bez jejichž názoru zodpovědní volení představitelé rozhodovat nechtěli či neuměli.
Další moment, který podle Jiřího Berana ovlivnil boj s koronavirem, byl tlak skupin, které na epidemii vydělávaly. Epidemiolog nechtěl dělat soudce a jmenovat konkrétně ty osobnosti, které o taktice války s virem rozhodovaly a zároveň měly v celé záležitosti »byznysové háčky«. Je ale přesvědčen, že lobbistické tlaky byly natolik silné, že rozhodování zodpovědných osob ovlivnily.
"To, jestli má někdo nějaký byznysový zájem či má účast v nějaké firmě, která dělá PCR testy nebo která dováží antigenní testy, se velmi těžko prokazuje. Ve světě se ale ukazuje, že i tento vliv vede k tomu, že se to alibistické období prodlužuje tlakem lidí, kteří na tom v tuto chvíli vydělávají. Oni třeba řeknou, ať pan ministr nějaké rozhodnutí nedělá, že pak vyskočí hodně pozitivních případů, ministr jim řekne, že třeba těch případů bude málo, tak oni mu na to řeknou, že budou testovat všechny školy a všechny firmy a ty případy najdou. A pak je skutečně najdou. Je potřeba, aby se celá situace nyní vyčistila, aby bylo jasné, kolik lidí je skutečně nemocných a kolik jich končí v nemocnicích. Je nutné, aby se společnost zaměřila na příznakové jedince," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník, který byl v minulosti některými kolegy z oboru označen za dezinformátora.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.