Kam zmizet: Tři místa, kde svět bude ještě bezpečný, až vypukne válka v celé Evropě. Promluvil Andor Šándor
Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina (69) zahájilo masivní vojenskou operaci na území jiného státu. Panují obavy, že konflikt se z Ukrajiny rozšíří do celé Evropy. Pokud by se tak stalo, bezpečno by nebylo ani ve středoevropském prostoru. Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na otázku, které části světa lze považovat za bezpečné.
Ještě před týdnem prezident České republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman (77) tvrdil, že žádná válka nebude a že Putin Ukrajinu nikdy nenapadne. "Žádná válka nebude. Protože Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku. Pokud jde o americké tajné služby, je to jejich třetí blamáž. První byla v Iráku, kde se nenašly zbraně hromadného ničení. Druhá byla v Afghánistánu, když tvrdili, že Tálibán nikdy nedobude Kábul. No, a třetí je teď," uvedl prezident pro MF Dnes. Nyní je vidět, jak dalece se zmýlil. Zeman zřejmě vůbec netušil, čeho je Vladimir Putin schopný.
Zmýlili se ale i ti politici a analytici, kteří se domnívali, že Vladimir Putin do ruské »náruče« přijme proruské separatistické republiky na východě Ukrajiny a pak bude klid. Místo klidu, kdy se tak nějak počítalo s obětováním východních částí Ukrajiny, přišel šok, když Rusko v noci ze středy na čtvrtek podniklo masivní invazi do celé Ukrajiny, pod útokem je i hlavní město Kyjev. Tamější úřady potvrdily postup proruských sil do oblasti kontrolované ukrajinskými vládními jednotkami.
Situaci už nelze hodnotit pouze jako vyhrocenou, diplomatická vyjednávání nikam nevedla, ve východní části Evropy rozpoutalo Rusko krvavou a nechutnou válku, kterou odnese hlavně civilní obyvatelstvo. V tuto chvíli se v bezpečí nemohou cítit ani pobaltské státy a ani středoevropský region včetně Slovenska, Polska či Česka.
Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor odpověděl na otázku, který světový region považuje v současné době za bezpečný. Souhlasil s názorem redakce ŽivotvČesku.cz, že Jižní Amerika či Austrálie se jeví jako regiony, kam by se v případě »velké evropské« války dalo utéct. Šándor je ale přesvědčen, že nehrozí, že by konflikt dále bobtnal.
"Absolutně si nemyslím, že by se konflikt přelil do celé Evropy. Když se ale bavíme hypoteticky, tak místa jako Austrálie a Jižní Amerika jsou bezpečná. Víme dobře, že ani za 2. světové války konflikt nijak neprobíhal na území Jižní Ameriky. Nedomnívám se ale, že je a bude nutné se k takovému kroku uchýlit," odpověděl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert s tím, že větší bezpečí než východ Evropy poskytují také Spojené státy americké.
Bezpečnostní expert ale také dodal, že globalizovaný svět je velmi zranitelný jako celek. Kromě těžké vojenské techniky se moderní systémy potýkají s kyberzločinem a útoky hackerů. To je riziko, které pociťují například letiště či nemocnice.
"Každý člověk by si měl uvědomit, jak křehký je svět, ve kterém žijeme, jak jsme zranitelní... Máme tady moderní technologie, které na jednu stranu umožňují lépe žít a lépe pracovat, zároveň by nás to mohlo ohrožovat, kdyby proti nám někdo činil záměrný či nechtěný útok," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický komentátor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.