Reklama:

Autentické foto z ČR: Expert na ochranu obyvatel popsal, jak si vyrobit doma protiatomový kryt. Sergej Lavrov pohrozil, že 3. světová válka bude jaderná

Protiatomová ochrana - ilustrační foto
Protiatomová ochrana – ilustrační foto
Foto: Se svolením Michala Bareše
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2022

Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov (71) znovu pohrozil použitím jaderných zbraní. To je rétorika, na kterou reaguje celý svět včetně občanů České republiky. Češi se začali zajímat, kde se v okolí jejich bydliště nachází protiatomové kryty. Podle experta Michala Bareše, který se věnuje ochraně obyvatel, je vhodné se na případnou hrozbu dopředu připravit. "Může přijít vichřice, tornádo, blackout, i v dnešní době může dojít k úniku nějaké nebezpečné látky," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz odborník ze spolku Rescueinfo.

Reklama:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu uvedl, že pokud dojde ke 3. světové válce, budou použité jaderné zbraně. Šéf ruské diplomacie to uvedl v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra. V kombinaci s předchozími výroky prezidenta Putina (69) si celý svět uvědomil, že kvůli ruské agresi stojí na hraně jaderného konfliktu.

Reklama:

Uvědomili si to také Češi. Stoupá zájem o informace, jak probíhá ochrana před radioaktivním zářením, lidé se začali zajímat o místa, kde se v blízkosti bydliště nachází protiatomové kryty, lékárny se potýkají s nedostatkem léků obsahujících jod, přestože jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (60) veřejnosti na rovinu sdělila, že při jaderném útoku jsou léky s jodem prakticky k ničemu.

Zvýšený zájem české veřejnosti o problematiku protiatomových krytů a ochrany před radioaktivním zářením zaznamenala také společnost Rescueinfo, která se specializuje na ochranu obyvatel.

"Objeví se první informace, média to začnou více řešit, v tu chvíli začíná panika. Čím více se o tom píše, tím více se to mezi lidmi řeší. Panika funguje tak, že lidé třeba skupují rýži, aniž by byl předpoklad, že jí bude nedostatek. V poslední době ty dotazy na nás narůstají, každý den se to znásobuje přibližně dvojnásobně," uvedl za společnost pro ŽivotvČesku.cz Michal Bareš, který vypracoval manuál, jak se chovat v případě, že dojde na černý scénář.

Podle Michala Bareše je zásadní, aby si lidé v rodině preventivně rozdělili role, o co se kdo postará. Také je zásadní si uvědomit, že žijeme ve světě, kde nehrozí pouze Rusko. Může dojít k silné vichřici, k úniku nebezpečných látek do ovzduší, k otravě vody.

"Zásadní je, aby si lidé v rodině udělali plán a strategii, jak budou postupovat, kde se sejdou, kdo vyzvedne děti atd. Je vhodné nachystat si evakuační zavazadlo. Nejdůležitější je si uvědomit, že těch věcí, které mohou znamenat potenciální hrozbu, je vícero. Může přijít vichřice, tornádo, blackout, i v dnešní době může dojít k úniku nějaké nebezpečné látky, to nebezpečí může přijít kdykoliv. Tornádo si nevybírá, zda je někde válka, či není. Důležité je si uvědomit, že když se rozhouká siréna, tak to automaticky neznamená vojenský útok. Je vždy důležité se zamyslet, co by to asi mohlo znamenat a podle toho postupovat," vyjmenoval varianty rizik Michal Bareš pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé, kteří zjistili, že ve svém okolí protiatomový kryt nemají, by si měli prohlédnout, jak je dispozičně řešen jejich dům. Jako kryt (úkryt) může dobře posloužit sklep, prádelna či starý sklad.

"Nezoufejte, pokud nemáte v okolí kryt a nesnažte se ho hledat v okolí. Bude mnohem užitečnější, když sejdete pár poschodí a prohlédnete si místnosti v suterénu. Je to jistější, než v případě problému běžet do stálého úkrytu. Stejně nemáte jistotu, že bude přístupný. Jako improvizovaný úkryt dobře poslouží podzemní prostory se silnými betonovými zdmi, v nichž zavřete dveře a okna a zastavíte veškerou ventilaci," dodal Michal Bareš pro ŽivotvČesku.cz, co v případě výše jmenovaných hrozeb může být efektivní způsob ochrany.

Vše nasvědčuje tomu, že jaderné nebezpeční nebude v budoucnu pocházet pouze z Ruska. Rozmístění ruských jaderných zbraní na své území při víkendovém referendu odsouhlasilo Bělorusko. Podle některých bezpečnostních expertů a vojenských analytiků je režim diktátora Alexandra Lukašenka (67) stejně nevyzpytatelný a nebezpečný jako kroky Kremlu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: