Jitka Schneiderová popsala to, co ženy veřejně moc nedělají. Opakující se rána plná temnoty, zoufalství a pak sebereflexe. Odbornice řekla, jak pomoci
Válečné události na Ukrajině otřásají i s křehkostí známých českých hereček. Některé z nich situaci prožívají s takovou bolestí ve svém nitru, že v nich převládá potřeba podělit se s aktuálními dojmy ze situace ve východní Evropě. Přijmout to, co se děje, není často lehké. Své obavy a další pocity popsala i oblíbená herečka Jitka Schneiderová (48). Psychoterapeutka Klára Rudolfová pro ŽivotvČesku.cz vysvětlila, jak si zachovat rovnováhu a klidnou mysl.
Napadení Ukrajiny Ruskem bohužel není sen, ze kterého se člověk probudí, a vše je jako dřív. V případě bojů na východě Evropy jde o skutečnou noční můru. Uvědomuje si to i herečka Jitka Schneiderová, kterou si lze asi nejvíce vybavit z filmu Davida Ondříčka Samotáři.
Stejně jako mnoho lidí si i ona uvědomuje utrpení milionů Ukrajinců, kteří ještě před pár dny žili běžný život, kdy chodili do práce, zahrnovali láskou své nejbližší, starali se o domácnost... Aktuálně hledají azyl v cizí zemi, protože válka jim vzala domovy, mnohým bohužel i maminky, táty, ale i děti. Slova jako bezmoc a utrpení svou vahou nedokáží zdaleka vystihnout reálné pocity těchto lidí.
O těch svých se vypsala herečka na svém Instagramu. "Každé ráno stejný scénář. Po probuzení otvírám postupně zprávy a doufám v zázrak. Nastane úzkost, která se střídá s marností něco vytvářet, zoufalstvím bezmoci s tou ukrutnou a nelidskou válkou něco udělat, odhodláním dělat aspoň to, co můžu až po mantru posledních dnů, slova Dalajlámy: Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Pokud řešení nemá, starosti nepomohou," nabídla veřejnosti Jitka Schneiderová popis toho, jak vnímá situaci v nejméně 300 kilometrů vzdálené zemi, kde za lidi mluví aktuálně zbraně.
A právě značný příliv zpráv, fotek a videí dokumentující válkou postižené země jsou přitom jedním z hlavních důvodů, proč nepřímé účastníky válečného konfliktu mohou přepadat chmury a černé myšlenky. Jak v těchto těžkých chvílích pečovat o svou duševní hygienu, vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz psychoterapeutka Klára Rudolfová.
"Pro naši pohodu je důležitá disciplína ve smyslu umět ten příliv zpráv, které se na nás o konfliktu na Ukrajině valí, zastavit. Vypnout televizi, počítač, rádio a prostě si od toho odpočinout," popsala odbornice na lidskou duši.
A Jitka Schneiderová si to podle všeho dobře uvědomuje. "Potom přichází myšlenky, že musím radost hledat a dopřát si ji, aby mi zůstala nejen duševní síla a schopnost postarat se o sebe a své blízké, ale abych mohla dál pomáhat a fungovat! Vyjdu z domu, a říkám si… holka máš se pořád skvěle, tady je ho*no zle!" zakončila svůj komentář na Instagramu.
Radost a činorodost jsou přitom herečce vlastní. Přestože nechtěla být učitelkou, vystudovala střední pedagogickou školu, po které se díky svému hudebnímu a pohybovému nadání rozhodla nastoupit na JAMU. V Praze následně vystřídala několik divadel, stálé angažmá získala až v roce 1996 ve Studiu Ypsilon. Po sedmi letech odešla na volnou nohu, díky čemuž se objevila například na Letních shakespearovských slavnostech, kde účinkovala v Králi Learovi.
Jejím exmanželem je herec David Švehlík, kterému v roce 2006 porodila dceru Sofii Annu. V roce 2015 se zúčastnila taneční soutěže StarDance, ve které se s Markem Dědíkem umístila na druhém místě. Porazila ji Marie Doležalová se svým budoucím partnerem Markem Zelinkou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.