Čechy, kteří podporují Rusko, dělí Michael Kocáb na dvě kategorie. Řekl, jak by řešil lidi napojené na Kreml
Česká republika byla zájmovou sférou pro Rusko dávno předtím, než režim Vladimira Putina (69) vtrhl na Ukrajinu. Pravidelné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) informovaly o tom, jak se ruští agenti snaží infiltrovat do české společnosti a ovlivňovat tuzemskou politiku či hospodářství. Prezident Miloš Zeman (77) o agentech, kteří upozorňovali na ruské zájmy v Česku, mluvil jako o "čučkařích" a vysmíval se jim. Po ruském vpádu na Ukrajinu změnil rétoriku a o ruském prezidentovi mluví jako o šílenci, kterého je nutné izolovat. Hudebník a politik Michael Kocáb (67) pro ŽivotvČesku.cz řekl, jak by se mělo Česko zachovat k lidem napojeným na Kreml.
Prezident Miloš Zeman vždy nelibě nesl, když BIS pod vedením Michala Koudelky (57) upozorňovala na pohyb ruských a čínských špionů v České republice. Miloš Zeman se BIS vysmíval, že ruské špiony všude vidí, ale žádného nikdy nedopadla.
"Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špiona," uvedl Miloš Zeman v roce 2018 ve vysílání TV Barrandov.
V dubnu 2021 ale vláda zveřejnila důvodné podezření, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli důstojníci ruských služeb SVR a GRU. Prezident Zeman to tehdy na vědomí nevzal a tvrdil, že existují dvě vyšetřovací verze, kdo za výbuchy ve Vrběticích může, a zapojení Ruska zlehčoval.
Příklon ke Kremlu a označování Putina za přítele pro českého prezidenta skončilo až ruskou agresí na Ukrajině. Miloš Zeman na adresu ruského prezidenta uvedl, že "šílence je zapotřebí izolovat a bránit se vůči němu konkrétními opatřeními," a o dva týdny později dokonce udělil státní vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.
Hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb, který je spojen s odsunem sovětských vojsk z Československa, má pro lidi, kteří Rusku věřili, pochopení a jejich život v klamu omlouvá naivitou. Nemá ale pochopení pro ty, kteří by v okouzlení Kremlem chtěli pokračovat po vypuknutí války na Ukrajině.
"Myslím si, že o lidi napojené na Rusko by se měly starat tajné služby. Kdokoliv by byl v této situaci aktivně napojen na Kreml, tak by měl být vyhoštěn. Jiná věc je minulá spolupráce s Kremlem. To mluvím o době, kdy se dalo říct, že někteří, kteří k Rusku inklinovali, to dělali z jakési naivity a v dobré víře, že Putin je rozumný politik. Podívejte se třeba na Jána Černogurského, který byl napojen na VPN (Veřejnost proti násilí, politické hnutí vzniklé po 17. listopadu 1989, pozn. red.), ale Putinovi věřil. Nebo se podívejte na našeho prezidenta, Miloš Zeman mu také věřil, podívejte se dnes na změnu stanoviska našeho prezidenta," uvedl Michael Kocáb pro ŽivotvČesku.cz.
"Pokud by tito lidé prozřeli a konečně se zorientovali, kdo je Putin, tak ty lidi bych nechal v klidu. Každý se může mýlit. Ruku na srdce, nikdo v Evropě neočekával, že Putin může jít tak daleko. Ale jakákoliv aktivní spolupráce s vedením Ruska v dnešní době je nepřijatelná a je to na vyhoštění," dodal Michael Kocáb s tím, že fascinace Putinem a Ruskem musí v Česku skončit.
Schvalování ruské politiky a invaze na Ukrajinu může být v Česku navíc posuzováno jako trestný čin. Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení. V tiskové zprávě z 26. února to uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž (57).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.