Zdravotně pojišťovnická turistika, říká Roman Šmucler o Ukrajincích mířících před válkou do ČR kvůli péči zdarma. Promluvil o dopadech
Statisíce lidí každý den prchají z válkou zmítané Ukrajiny a končí v okolních zemích, jako je Slovensko nebo Polsko. Část se dostává i do České republiky. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (57) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do ČR zatím kolem 300 tisíc běženců. Právě nečekaný příval ukrajinských uprchlíků dopadá i na lékaře. Redakci ŽivotvČesku.cz vysvětlil prezident ČSK Roman Šmucler (52), jak moc velký zásah to bude a zda Češi přijdou o svůj běžný standard.
Ukrajinci potřebují léky, v některých případech akutní lékařskou pomoc, případně navázání na předcházející léčbu. Pediatři již v posledních dnech uvedli, že nával dětských uprchlíků bude těžké zvládnout.
"Situace je v medicíně složitá. Jeden z důvodů, proč do České republiky míří hodně migrantů, je, že máme otevřený a velmi luxusní zdravotní systém. Pokud jde o stomatologii, tak v tom je to relativně dobré, protože Ukrajinci jsou zvyklí si to platit. Jiná situace je u onkologických onemocnění, protože se na Ukrajině rozkřiklo, že řada léků, které si musí lidé jinde platit, jsou v Česku zadarmo. Tak kdo má nějakou komplikovanou nemoc, tak míří do ČR," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Roman Šmucler.
Nejvíce běženců zůstává stále v Praze, jejich počet se podle statistik ministerstva vnitra blíží 53 tisícům. Mezi lidmi prchajícími před ruskou invazí nadále převládají z téměř 80 procent ženy. Dětí do 18 let je zhruba 43 procent.
"Musíme nějak vyřešit peníze, protože jsou v tuto chvíli Ukrajinci státní pojištěnci, a tím, že se to rozkřiklo, že pro těžce nemocné pacienty jsme otevření, tak sem asi selektivně budou jezdit lidi, kteří potřebují dražší péči. Jinak ti lidé jsou většinou mladí, v rámci stomatologie tedy řešíme nějaké prohlídky pro děti, zatím nějakou zvláštní zubní péči nepotřebují. Hlásí mi třeba gynekologové, že maminky sem jezdí rodit, protože je to tady zadarmo a podobně. Už to má vlastně termín, říká se tomu »zdravotně pojišťovnická turistika«," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. S novým ukrajinským pacientem se podle zástupců jejich sdružení už v posledních týdnech setkala většina ordinací.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.