Plyn ovlivní i cenu potravin, péct doma chleba nemá smysl. Ekonom vysvětlil, odkud může přijít alespoň drobná pomoc
Zastavení dodávek ruského plynu do Polska a Bulharska dál zvyšuje napětí na energetických burzách a následně roste i cena této komodity. V návaznosti na to rostou i ceny potravin, domácnosti přitom nemají příliš možností, jak dopady zmírnit. Částečně mohou pomoci obchodní řetězce snahou vyjít zákazníkům vstříc. "Dlouhodobě to ale určitě dělat nebudou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.
Bez ruského plynu bude mít Česko problém, shodují se odborníci i politici. Byť pro to, že by tato situace měla nastat, zatím nemá vláda podle premiéra Petra Fialy žádné signály, napětí na trzích může cenu plynu dále zvyšovat.
"V posledních dnech se o tom hodně mluví, takže neřeknu nic nového. Byť k nám plyn teče ze západu, tak jsme na tom ruském závislí ze sta procent, na rozdíl od ropy. Navíc nevlastníme ani zásobníky, ty mají soukromé majitele, opět na rozdíl od ropy. Čím déle budou vysoké ceny a nejistota trvat, tím víc lidí bude uvažovat o nějakém alternativním způsobu vytápění a bude stoupat podíl fotovoltaiky a tepelných čerpadel," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.
Pomoci může zkontrolovat, jaký mají lidé tarif, zda odpovídá jejich spotřebě i na jak dlouho mají fixovanou smlouvu. Distributoři dnes podle ekonoma hodně argumentují tím, že je možné ji buď prodloužit, nebo ukončit, podle toho, jak je výhodná.
Minimální šance připravit se na další zdražování je u potravin. "Cena energií je jednou ze základních vstupních cen při jejich výrobě. Situace na trzích energií bude ještě určitě nějako dobu trvat a těžko si někdo udělá zásoby pečiva třeba na rok. Kdyby si chtěl někdo péct řekněme chleba, tak pokud nemá klasická kamna, stejně k tomu bude potřebovat plyn nebo elektřinu, tady se úspora asi těžko najde," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Zastavení růstu cen skutečně nelze očekávat. Evropský statistický úřad Eurostat v pátek ve svém rychlém odhadu uvedl, že míra inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 procenta, v březnu byla na 7,4 procenta. Prudce vzrostly ceny energií, výrazně se ale zvýšily i ceny potravin.
Alespoň drobnou pomocí může být přístup obchodních řetězců. "Cenotvorba u potravin je ve třech stupních. Máme zemědělce, distributora a obchodí řetězec. Každý má samozřejmě nějakou marži a rostoucí ceny nebudou chtít prodejci dlouhodobě nést. Na druhou stranu určitě některé potraviny budou nabízeny ve slevových akcích, protože pro českého zákazníka je pojem sleva, zvláště u potravin, modlou. Co je ve slevě, to lidé kupují, i když v reálu ta sleva může být u některých produktů velmi malá," zakončil pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.