Generál Andor Šándor si umí představit, že letos dojde na Ukrajině k příměří. Popsal, bez čeho se to ale neobejde
Válka na východě Evropy si brzy odškrtne pátý měsíc bojů, které připravily o život tisíce vojáků a civilistů. V současnosti se Rusko v Doněcké oblasti soustředí na dobytí měst Siversk a Bachmut, místo aby se zaměřilo na získání kontroly nad severněji položeným Slovjanskem. V analýze to dnes uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Oděská a Dněpropetrovská oblast v noci na dnešek čelily podle ukrajinských úřadů ruským útokům, několik lidí je zraněných. Nejpalčivější otázkou nadále zůstává, kdy konflikt skončí a zejména jak. Pro ŽivotvČesku.cz se na ni pokusil odpovědět generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (64).
"Otázka je, co myslíme pod pojmem skončit. Pojem skončit může být široký od příměří, zastavení palby přes vypracování nějaké mírové dohody až po její praktickou realizační část. Příměří si umím představit do konce roku, realizační část mírové dohody, to si myslím, že bude záležitost na roky, podaří-li se to vůbec. Záleží, v jakém rámci se mírová dohoda podepíše a jak všechny strany budou ochotny přistoupit ke kompromisům, bez kterých to bohužel nepůjde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.
Pokud jde pak o aktuální dění v zemi zmítané válkou, v okolí Siversku a Bachmutu ruské síly podle analytiků podnikly v pondělí sérii pozemních útoků. Ruská armáda v pondělí také zesílila postup na Avdijivku v Doněcké oblasti, jen několik kilometrů od města Doněck, a provedla několik pozemních útoků podél frontové linie.
Siversk je železničním uzlem nedaleko Lysyčansku a Severodoněcku; rovněž Bachmut je důležitou dopravní křižovatkou.
Postup Ruska na Siversk a Bachmut místo na Slovjansk podle ISW podporuje i pondělní schůze ruského ministra obrany Sergeje Šojgua s velitelem ruského armádního uskupení východ Rustamem Muradovem. Šojgu při nedávné inspekci ruských vojsk na východě Ukrajiny mimo jiné Muradovovi nařídil prioritně ničit vysoce přesnými zbraněmi ukrajinské raketové a dělostřelecké zbraně dalekého dosahu.
Muradovovy síly operují ve směru Izjum-Slovjansk údajně s cílem případně obsadit samotný Slovjansk. Je proto zajímavé, že Šojgu veliteli neuložil, aby upřednostnil obsazování území podél této osy, podotýká ISW.
Na Donbasu nadále působí v podstatě šest samostatných ruských armád, napsalo dnes britské ministerstvo obrany v pravidelném shrnutí bojové situace. Rusko se podle britské vojenské rozvědky potýká s nedostatkem vojáků. Tento problém ještě podtrhuje dilema, zda nasadit zálohy buď na Donbasu, nebo do obrany proti ukrajinským útokům na okupované území na jihu Ukrajiny.
Části jižní Ukrajiny, které nejsou okupované Ruskem, čelily v noci na dnešek ruským útokům. Šest lidí včetně jednoho dítěte bylo zraněno při raketovém útoku v Oděské oblasti, uvedl dnes podle ruskojazyčné verze BBC mluvčí oblastní správy Serhij Bratčuk. Sedm střel s plochou dráhou letu Kalibr ruská armáda vypálila z Černého moře, jednu z nich sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana, zbývajících šest zasáhlo vesnici.
Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu tvrdí, že na Ukrajině neútočí na civilní cíle. Zprávy o útocích ani jedné z bojujících stran nelze nezávisle ověřit.
Ruské síly podle listu Ukrajinska pravda z raketometů Grad ostřelovaly Nikopol, kde následně propuklo několik požárů. Město leží na pravém břehu řeky Dněpr, levý břeh Rusko okupuje. Úder poškodil obytnou budovu a elektrické vedení, žádné oběti ukrajinské úřady nehlásily. Podle Mykoly Lukašuka, gubernátora Dněpropetrovské oblasti, ve které Nikopol leží, zněly ve městě poplašné sirény skoro 19 hodin. "To se nikdy předtím nestalo," řekl Lukašuk.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.