Reklama:

Od vlády chci nějaká opatření, která nám zjednoduší život. Jestli vyhrajeme, nebo nevyhrajeme na Ukrajině, to neovlivníme, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2022

Hrubý domácí produkt ČR byl na začátku letošního roku stále pod úrovní konce roku 2019, tedy období před pandemií covidu - vyplývá z analýzy poradenské skupiny Moore CR. Vláda Petra Fialy (58) se kromě kauzy STAN - aféře svého již bývalého člena Petra Hlubučka (48) - musí vyrovnávat s řadou nepříjemností, jako je rostoucí inflace, letní vlna covidu, uprchlíci před válkou z Ukrajiny či energetická krize. Pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a šéf stomatologů Roman Šmucler (53) odpověděl na dotaz, jak vnímá dosavadní kroky současné vlády. "Od vlády chci nějaká opatření, která nám zjednoduší život, válku na Ukrajině vyřeší jiné země, my to neovlivníme," uvedl.

Reklama:

Zatímco v roce 2020 čelilo podle ní tuzemské hospodářství desátému nejsilnějšímu poklesu z celé EU, v roce 2021 vykázala čtvrtý nejslabší růst. "Ze srovnávací analýzy vyplynulo, že naprostá většina zemí se s dopady pandemie a návazných opatření na svá hospodářství vypořádala lépe," uvedl partner Moore CR Petr Kymlička.

Za nelichotivým výsledkem ČR podle něj stojí několik faktorů. "Jedním z nich byla často přehnaná, a hlavně chaotická protiepidemická opatření, jakož i nesystémová státní podpora," zdůraznil Kymlička. Opatření přijatá s cílem zamezit šíření nákazy podle něj nevedla ani k pozitivním výsledkům co do počtu obětí pandemie. V přepočtu úmrtí na milion obyvatel Česku v rámci EU náleží čtvrtá nejhorší příčka, uvedl.

Reklama:

V současnosti se vláda potýká více než s covidem s řadou silných témat, která mohou z dlouhodobého pohledu působit na českou společnost destabilizačně. "Myslím si, že se v médiích řeší nepodstatná věc, tedy všichni řeší, jak se vláda poprala s válkou, což se značně nafukuje, když se podíváme na HDP a do jiných zemí, tak se tady válka hodně nafukuje. Mě spíš trápí, že se v ČR plánuje schodek letošního státního rozpočtu 326,9 miliardy korun, nebojuje se s inflací a já od vlády chci nějaká opatření, která nám zjednoduší život," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz Roman Šmucler, jak vnímá aktuálně počínání koaliční vlády Petra Fialy.

Ze srovnání také vyplývá, že velice podobně jako ČR na tom jsou tři ze čtyř jeho sousedních států. HDP Německa, Rakouska i Slovenska byl také pod úrovní 99 procent proti roku 2019, Rakousko na tom bylo dokonce o trochu hůře než ČR, ukázala data. Naopak výjimkou je Polsko, jehož ekonomika za dva roky celkově vzrostla o 3,6 procenta.

Nejlépe se s pandemií z pohledu ekonomického růstu podle analýzy vypořádalo Irsko, jehož HDP od konce roku 2019 vzrostl o více než 20 procent. "Důvodem výjimečné kondice irské ekonomiky i v této komplikované době je uplatnění cílených a současně časově omezených protiepidemických restrikcí. Irsko se tak stalo jedinou ekonomikou v EU, která v roce 2020 zaznamenala růst. Je však třeba zdůraznit, že Irsko je vysoce rozvinutou znalostní ekonomikou, která se zaměřuje na služby a špičkové technologie," dodal Kymlička. Celkový růst HDP o více než dvě procenta zaznamenalo od konce roku 2019 devět zemí EU, vyplývá z dat.

"My potřebujeme stát zjednodušit. Kdybych byl premiér, tak bych třeba Českou poštu dávno prodal, dal na burzu, ať se byznysem zabývají byznysmeni, sníží se náklady státního rozpočtu, nějak jinak a zásadně se změní financování českých dálnic a podobně. Tedy to, jestli vyhrajeme, nebo nevyhrajeme válku na Ukrajině, to my jako Češi neovlivníme, to vyřeší jiné země," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: