Vladimir Putin oznámil, že ruské námořnictvo brzy dostane nové hypersonické střely. Je to vzkaz světu, uvedl Andor Šándor, co to znamená
Ruský prezident Vladimir Putin (69) v neděli oznámil, že ruské námořnictvo dostane během příštích několika měsíců nové hypersonické střely Cirkon (Zirkon). Oblast jejich nasazení bude záviset na ruských zájmech, prohlásil prezident v projevu na oslavách Dne námořnictva v Petrohradu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), co sdělení šéfa Kremlu znamená pro Západ, který se usilovně snaží o odstřihnutí závislosti na ruských energetických komoditách a nejen vojensky podporuje Ukrajinu.
Šéf Kremlu v neděli rovněž podepsal novou námořní doktrínu, podle níž je hlavní hrozbou pro Rusko »strategická politika Spojených států, jejichž cílem je ovládnout světové oceány«, a přibližování Severoatlantické aliance k ruským hranicím.
Rusko může ve světových oceánech použít vojenskou sílu, pokud jiné nástroje, například diplomatické či hospodářské, selžou, píše se v textu, z nějž cituje agentura Reuters
Přestože Putin ve svém projevu přímo nezmínil Ukrajinu, kde Rusko pokračuje ve válečném tažení, počítá doktrína s »posílením ruské geopolitické pozice« v Černém a Azovském moři. Dokument dále stanoví, že se rozšíří vojenská infrastruktura na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko anektovalo.
Ohledně dodávek hypersonický střel se redakce dotázala zkušeného bezpečnostního experta Andora Šándora, který má v rámci prohlášení Vladimira Putina poměrně jasno.
"Je to vzkaz světu, do jaké míry se realisticky uvidí, že Rusko bude chránit svoje životní zájmy a k tomu adekvátně vyzbrojuje svoje ozbrojené síly. To bych řekl asi jako první věc. Za druhé, pokud budou jimi (hypersonické střely Cirkon) vyzbrojeny lodě Černomořské flotily, pak to může odrážet vnímání doby pokračování války na Ukrajině. To znamená, že Rusko, které uvádí, že je chce dodat do několika měsíců, počítá, že konflikt jen tak neskončí. Zatřetí, pokud budou střely dodány, tak je cílem Ruska obejít protivzdušnou obranu Ukrajiny, eliminovat zbraňové systémy, které Ukrajině dodal Západ a mohou způsobovat ztráty Rusů na frontě. V neposlední řadě pak snížit prostor pro možnou míru ohrožení ruského vnitrozemí," přiblížil bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, čím jsou hypersonické střely rizikem pro ukrajinskou armádu.
Doktrína rovněž poukazuje na Severní ledový oceán jako na oblast mimořádné důležitosti pro Rusko. Spojené státy v minulosti opakovaně obvinily Moskvu, že se snaží Arktidu militarizovat. Podle nové doktríny počítá Rusko také s výstavbou moderních letadlových lodí.
"Dodávky hypersonických střel ruským ozbrojeným silám začnou v příštích měsících. Fregata Admirál Gorškov bude první, která půjde do bojové služby s těmito skvělými zbraněmi na palubě," uvedl v projevu šéf Kremlu.
"Klíčovou otázkou je, aby ruské námořnictvo... bylo bleskurychle schopno reagovat na všechny, kdo se rozhodnou omezit jeho suverenitu a svobodu," dodal ruský prezident Vladimir Putin.
Cirkon je podle dřívějších prohlášení ruské armády schopen dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu do 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle. Patří k nové generaci ruských zbraní.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.