Lukáš Kovanda poradil chytré triky, jak ušetřit na jídle v době, kdy finanční chudoba požírá Čechy. Nakupujte po snídani, vařte ve správném hrnci
Inflace dává českým domácnostem lidově řečeno finančně pořádně zabrat. Růst spotřebitelských cen v Česku zrychluje už rok a rozhodně jen tak nepoleví. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta z květnových 16 procent. V posledních třech měsících se drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993. Ekonomové očekávají, že po prázdninách by se inflace měla dostat k 20 procentům. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného ekonoma Lukáše Kovandu s dotazem, jak by mohli lidé v rámci nákupu potravin ušetřit. Poskytl několik doporučení, jinými slovy několik chytrých triků.
"Lidé by měli určitě nakupovat obezřetně. Do obchodů by se měli vydávat po snídani, protože když budou hladoví, budou nakupovat více jídla. Když budou nakupovat večer, budou unavení, tedy budou snáze podléhat impulzivním nákupům, to znamená, že si budou kupovat zboží, které úplně nepotřebují, jako jsou sladkosti, také si budou kupovat více alkohol. To znamená, že pokud se na nákup vydají ráno po snídani, nebudou si kupovat zbytečnosti, protože po ránu má člověk řekněme největší sebedisciplínu," sdělil pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.
Ceny potravin v červnu v ČR meziročně vzrostly o 18 procent, uvedl ČSÚ. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,6 procenta.
"Dále pak je dobré se zaměřit na akce podle letáků, což byla donedávna doména důchodců. Dnes je to záležitost, která se vyplácí středním věkovým skupinám, mladším lidem, i těm středně příjmovým skupinám. Je to další možnost jak ušetřit," zdůraznil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Pokud jde o zdražování, nevyhnulo se ani energetickým komoditám. Zemní plyn zdražil proti květnu o 5,8 procenta, elektřina o 0,6 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu o 2,5 procenta a tuhá paliva o 3,1 procenta.
"Obecně lze říct, že Češi nakupují příliš jídla, protože ročně vyhodí v přepočtu na obyvatele 57 kilogramů jídla, což je zbytečně mnoho. Připravují si doma zbytečně velké porce, aniž by je celé zkonzumovali. Při vaření lze ušetřit, když se bude vařit ve správném hrnci, když se bude používat poklička, když se bude správně odmrazovat chladnička. To je myšleno tak, že když pojedou třeba na delší dovolenou mimo domov, aby v lednici neměli žádné potraviny a mohli ji vypojit ze sítě. Žádá to určitě lepší plánování, jak při nakupování jídla, tak následně i nakládání se spotřebiči. Myslím, že se to vyplatí, dá se tak ušetřit 10 až 20 tisíc korun ročně, což je významná úspora," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.