Roman Šmucler popsal, proč čeští politici začali používat slovní spojení, že "jsme ve válce"
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby přišly o život tisíce vojáků i civilistů. Zároveň miliony lidí museli opustit své domovy a hledat útočiště v jiné zemi. Víz dočasné ochrany, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, získalo od počátku války 411.575 lidí, v Česku je ale uprchlíků méně, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (43) je v ČR méně než 300.000 běženců z Ukrajiny. V tuzemsku se začalo používat také slovní spojení »jme ve válce«, a to zejména mezi politiky. Podle komentátora a šéfa stomatologů Romana Šmuclera (53) je to velmi nebezpečný slovní výraz.
"Jsme ve válce. Je to útok proti svobodnému světu, musíme udělat vše, abychom Putina zastavili," byla slova v únoru premiéra Petra Fialy (58) v debatě na Primě. Tento výrok předsedy současné vlády, který následoval po ruské vojenské invazi, v České republice prakticky zlidověl.
"Vím, že politici používají slovní spojení, že »jsme ve válce«, ale my v žádné válce nejsme. Být ve válce má nějaké své definované parametry a není dobré si s tím hrát. Kdybychom byli ve válce, tak by to znamenalo, že by umírali lidé. Jedna věc je, že někdo chce říkat, že chce pomoct Ukrajině, tak to je správné to takto říkat, ale že je Česká republika ve válce, je poměrně dost nešikovné," zamyslel se na dotaz redakce prezident České stomatologické komory Roman Šmucler a poukázal na velmi pravděpodobná důvod, proč zejména mezi politiky je slovní spojení hojně používáno.
"Je to nebezpečné používat, protože v nějakém úvodu se vlivem toho vybudovaly v lidech nějaké emoce, v tuto chvíli si většina lidí myslí, že v žádné válce nejsme. Kvůli tomu vzniká nesoulad a štěpení pohledů v tom, co říkají lidé a co říkají politici. Že jsme ve válce naši politici neříkali z žádných jiných důvodu, než kvůli nějakému politickému efektu, tedy jestli to pomůže STAN či generálu Pavlovi před volbou prezidenta... Je to zvláštní spojení a velmi nebezpečné, aby se používalo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Rusko v únoru zaútočilo na sousední Ukrajinu a poté, co země EU Kyjev v jeho obraně jasně podpořily, začala Moskva snižovat své dodávky plynu do Evropy, v některých případech je přerušila či zcela zastavila.
Vlivem toho před několika dny mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. To by mohlo vést k přidělování plynu, uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu a zhoršit rozpočtové ukazatele, napsala ratingová agentura v tiskové zprávě. Moody's zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.