Reklama:

Dodávky ruského plynu budou do EU opět kvůli údržbě zastaveny. Roman Šmucler poukázal na zajímavý jev ve vztazích ČR, Ukrajiny a Ruska

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2022

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora Romana Šmuclera (53) s dotazem, zda výpadek dodávek plynu by se dal vnímat i jako další test soudržnosti EU. Šéf stomatologů odpověděl, že to je těžko odhadnutelné, ale poukázal na jev, kdy Rusko dodává plyn i ropu dál, a to i přes to, že řada evropských zemí dodává Ukrajině zbraně, které likvidují vojenskou sílu Ruské federace.

Reklama:

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Reklama:

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Gazprom omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickým problémy, mimo jiné chybějící turbínou ve stanici Portovaja. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

V reakci na opětovné uzavření Nord Streamu 1 dnes cena plynu pro evropský trh opět pokořila dosavadní rekord. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila téměř o sedm procent nad 257 eur (6333 Kč) za megawatthodinu.

Pozoruhodným jevem je pro šéfa České stomatologické komory skutečnost, že Rusko prodává komody dál zemím, které dodávají Ukrajině zbraně.

"Vezměte si, že ČR dodává Ukrajině zbraně, aby mohla zabíjet Rusy. A je vlastně úplně nepochopitelné, že produktovody, přes které probíhá transport ropy a plynu, sem něco dodávají. To znamená ropu přes Ukrajinu a plyn do Německa s tím, že Němci dodávají rovněž zbraně proti Rusům. Je fascinující, že když dodáváme zbraně, že to není zavřené. Jinými slovy by se nabízelo, že Rusové dodávky okamžitě zastaví. Jiný příklad je, že Rusko je ve válce s Ukrajinou, ale ruské suroviny jdou na Ukrajinu, jako by se nechumelilo," uvedl pro ŽivovČesku.cz zkušený odborník a politický komentátor.

"Je vidět, že Rusové dodávky zastavit nechtějí. A je evidentní, že Rusové chtějí dodávat do Evropy dál. Dnes jsem četl, že Rusové mají vydělávat na komoditách o 34 procent více než v minulosti. Je tedy zřejmé, že ani my, ani Rusko, ani Ukrajina si nechceme zavřít zadní vrátka," dodal proŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: