Agresivní sršeň asijská bude už letos v Česku. Je velmi nebezpečná, říká její objevitel
Podle odborníků se v loňském roce přiblížila expanze extrémně nebezpečný druh sršně z Asie. Byl spatřen několikrát v Německu. A letos by se mohl kvůli výhledům směrem k teplejšímu počasí dostat k našim hranicím. Entomologové varují, že agresivní hmyz dělá velké problémy zejména včelařům.
Pokud vám nahání strach sršeň, druh typický pro Českou republiku, jednoznačně je ta asijská mnohem nebezpečnější - agresivnější. Pokud jde o konkrétní význam agresivity, tak jde zejména o útoky na lidi, kteří se přiblíží jejímu hnízdu.
S portálem Život v Česku o tom promluvil entomolog Jean Haxaire z Francie, objevitel sršně asijské. Uznávaný odborník žije v Laplume, což je přibližně 70 kilometrů od města Toulouse. V roce 2004 poprvé asijský druh sršně migrujícího do Evropy objevil."
"Je velmi agresivní zejména pokud se pohybujete blízko jejího hnízda. Jinak bych neřekl, že oproti sršni, kterou známe z Evropy je něčím jiná. Musím ale upozornit, že jde o včelího predátora. V tomto ohledu představuje velké riziko," vysvětlil odborník.
Letos by mohla být v Česku
Od roku 2004, kdy ji Haxaire objevil, se šíří celou Evropou. Během prvních roků se šířila rychlostí 100 kilometrů za rok. Rychlost postupu se ovšem snížila. Letos by mohla být spatřena na území Česka. Ovšem záleží na teplotních podmínkách. Meteorologové mluví o tom, že letos by počasí mělo být teplejší než v loňském roce.
"Myslím, že na území České republiky by se mohla dostat už letos. Neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit. Veškeré pasti nebo jed fungují na všechny ostatní druhy vos a sršně tak, že by je nebylo možno separovat. Problém to bude zejména pro včelaře. Pokud jde o úmrtí lidí, případy samozřejmě jsou, většinou ale u alergiků. V tomto ohledu je nebezpečnější včela, která má jed toxičtější," dodal pro Život v Česku objevitel sršně asijské na území Evropy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.